Rozpoczynamy kontrolę w MSZ dotyczącą polityki migracyjnej prowadzonej przez rząd PiS – oświadczył Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej.

Poseł Jan Grabiec wypowiadał się podczas wtorkowej konferencji prasowej. “Słyszeliśmy w ostatnich tygodniach bardzo wiele słów na temat tego, jak złą politykę migracyjną chce nam narzucić Unia, jak chce zmusić Polskę rzekomo do tego, byśmy przyjęli w ramach relokacji, a więc procedury sprawdzającej, 1800 osób, które są uchodźcami z państw dotkniętych suszą czy wojną” – oświadczył, cytowany przez portal Do Rzeczy.

Jak podkreślił, rząd PiS oskarża Unię Europejską, że zmusza Polskę do przyjmowania imigrantów, sugerując jednocześnie, że PiS nie zgodzi się na przyjęcie do Polski ani jednego imigranta. “Tymczasem w świetle dostępnych danych, danych dot. ilości wydawanych pozwoleń na pracę cudzoziemcom, wiemy, że tych pozwoleń na pracę wydawane są setki tysięcy, wiemy, że w Polsce przebywa obecnie trzy mln cudzoziemców, z których ogromna większość to imigranci, którzy są imigrantami zarobkowymi” – powiedział poseł PO.

Zobacz także: Tusk krytykuje PiS za wpuszczanie imigrantów. Jest odpowiedź Morawieckiego

W kwietniu zwracaliśmy uwagę, że MSZ chce przyspieszyć też procedury związane z zatrudnianiem w Polsce pracowników sezonowych z Azji i z Afryki. Ma temu służyć stworzenie polskiego konsulatu w Bangladeszu i więcej pracowników w konsulacie w Indiach.

W 2022 roku w Polsce wydano prawie 365,5 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, z czego ponad 136 tys. zezwoleń dotyczy osób z krajów muzułmańskich, w większości z Azji Centralnej – wynika z danym rządu.

[kresy_caasual]

Jak informowaliśmy, w czerwcu 2022 r. think tank „Wise Europa” opublikował dokument pt. „Gościnna Polska 2022+”. Dotyczył on kwestii imigracji. Materiał został podany przez największe polskie media, m.in. Polską Agencję Prasową. Ambasada Ukrainy w Polsce objęła projekt patronatem honorowym, a był on współfinansowany przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. Wskazano, że Polska zmienia się z państwa emigracyjnego w imigracyjne.

Już wcześniej zwracaliśmy uwagę, że w ostatnich latach Polska bardzo szybko staje się kraje imigranckim.

Przypomnijmy, że jeszcze przed rozpoczęciem wojny, w 2021 r. padł rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce i oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. Wówczas wystawiono cudzoziemcom prawie 3 mln takich dokumentów. To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przeczytaj: „Rz”: Polska krajem imigrantów – nie ma innego wyjścia

Czytaj również: PAP zastanawia się, „czy Polska jest gotowa na Multikulti

dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply