Gazeta Wrocławska zauważa, że w 640 – tysięcznym Wrocławiu mieszka i pracuje już nawet 64 tysiące Ukraińców.

Gazeta powołuje się na dane zawarte raporcie społecznym „Diagnoza Wrocławia” autorstwa Krzysztofa i Marka Karabonów oraz danych wrocławskiego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w położonej 500 kilometrów od ukraińskiej granicy stolicy Dolnego Śląska przebywa na stało 51 do nawet 64 tysięcy Ukraińców. Tak liczba przybyszy zza wschodniej granicy powoduje, że stanowią oni największą mniejszość narodową, w tym czwartym pod względem ludności mieście w Polsce.

Czytaj również: We Wrocławiu przybywa 5 tys. Ukraińców miesięcznie

Ukraińcy pracują głównie w restauracjach, barach, sklepach oraz wykonują prace fizyczne – sprzątają wnętrza i ulice, zajmują się wywozem nieczystości czy pielęgnacją zieleni. Język ukraiński słychać we Wrocławiu coraz częściej.

Zdaniem współautora „Diagnozy Wrocławia” Krzysztofa Karabona należy cieszyć się z tak licznej obecności Ukraińców w grodzie nad Odrą. – Migracja z Ukrainy to wielka szansa rozwojowa Wrocławia, która może pomóc dostarczyć niezbędnych rozwijającemu się miastu rąk i głów do pracy. Władze miasta powinny prowadzić działania dążące do jej zwiększenia i utrzymania, na przykład poprzez wspieranie ukraińskiej kultury we Wrocławiu czy kontynuację działań przeciwko nacjonalizmowi – mówi w wypowiedzi dla Gazety Wrocławskiej.

Ukraińcy przyjeżdżają do Wrocławia całymi rodzinami. Tylko w tym roku szkolnym naukę we wrocławskich szkołach rozpoczęło niemal 500 uczniów z Ukrainy, z czego 322 w szkołach podstawowych. Ukraińcy są również najliczniejszą mniejszością narodową na wrocławskich uczelniach.

Czytaj również: Wrocław: W 2016 roku pracę w mieście podjęło ponad 62 tysiące Ukraińców

Dla porównania w przedwojennym Lwowie liczącym w 1939 roku ok. 320 tysięcy mieszkańców Ukraińcy stanowili 9 – 10% ludności miasta, co stanowiło ok. 30 – 32 tysięcy osób. Dziś we Wrocławiu Ukraińców jest dwa razy więcej.

kresy.pl/ gazetawroclawska.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Andrey Net
    Andrey Net :

    Ja w imieniu ukraińców, chcę ci podziękować, że naród polski. Jesteśmy wdzięczni za możliwość pracy. Pracowałem w policji od 5 lat, ale na liście płac na Ukrainie nie mogę kupić mieszkanie. Ja jak i wielu przyjechali zarobić i wrócić na Ukrainę. ( Być może błędny tłumaczenie z google. )