Ukraińcy zalewają Dolny Śląsk. W ciągu roku w województwie dolnośląskim zgłoszono aż 119,5 tysiąca zatrudnionych Ukraińców. W samym Wrocławiu ich liczba sięga niemal 62,5 tysiąca. Do tego należy jednak doliczyć niepracujących członków rodzin, studentów oraz pracujących w szarej strefie.

Gazeta Wrocławska opublikowała dane statystyczne pochodzące z Powiatowych Urzędów Pracy.

­- Z ich(urzędów pracy – red.) danych do listopada tego roku wynika, że przyjechało do nas do pracy 121,7 tys. obcokrajowców. Aż 119,5 tys z nich to Ukraińcy. Zajmujących drugą lokatę Białorusinów, przyjechało zaledwie 839. Przy zmianie pracy obcokrajowcom potrzebne jest nowe zezwolenie, więc dana osoba może się pojawiać w tegorocznych statystykach kilkukrotnie, ale z drugiej strony pracują u nas Ukraińcy z pozwoleniem wydanym na dwa, trzy lata, więc nie ma ich w zestawieniu z tego roku, ale realnie pracują. –pisze red. Weronika Skupin.

We Wrocławiu pracę w tym roku podjęło 62,4 tys. Ukraińców, a w Świdnicy 18,6 tys. Trzecie miejsce zajmuje Oława i okolice: w tym powiecie pracuje aż 5,5 tys., często w jelczańskiej strefie ekonomicznej będącej częścią wałbrzyskiej strefy, gdzie znajdują się m.in. fabryki Autoliv, Toyota, Faurecia, Italmedia, Siloldes, czy Elica.

Sporo Ukraińców było w tym roku zatrudnionych także w powiatach trzebnickim (4,1 tys.), legnickim (ziemskim i grodzkim, ok. 4 tys.), oleśnickim i wołowskim (po 3,1 tys.), strzelińskim i bolesławieckim (po 2,1 tys.).

Co warte podkreślenia w powiatach oławskim, legnickim, lubińskim czy bolesławieckim dość liczna diaspora ukraińska jest już obecna od końca lat 40 – tych XX wieku. Dzisiejszy imigranci podwyższają tylko i tak już spory odsetek osób narodowości ukraińskiej.

Najwięcej obywateli Ukrainy przekroczyło nasze granice w ostatnich miesiącach roku. W sierpniu liczba wydanych pozwoleń przekroczyła 12 tysięcy i obecnie wynosi prawie 14 tys. miesięcznie i stale rośnie.

Podobnie jest w województwie opolskim. Tam najwięcej oświadczeń o zamiarze zatrudnienia (9328) przyjął Powiatowy Urząd Pracy w Opolu. Zdecydowana większość z nich dotyczyła Ukraińców. W tym roku (do końca listopada) oświadczeń było już 10396, a opinii (do końca sierpnia) – 4108. W Kędzierzynie-Koźlu w br. zarejestrowano 2969 oświadczeń, podczas gdy w ub.r. – 705, a w 2014 r. – 126, a w Brzegu 1800 takich oświadczeń.

Póki co rząd odroczył wejście nowych przepisów, które miały regulować napływ kandydatów do pracy w naszym kraju zza wschodniej granicy. Miały one polegać na wprowadzeniu opłat dla pracodawców składających w urzędach pracy oświadczenia o zamiarze zatrudnienia obcokrajowca.

Miało to ograniczyć liczbę przyjeżdżających do nas osób, które nie zawsze pojawiają się z zamiarem podjęcia pracy. Nie ma tygodnia, żeby straż graniczna nie zatrzymywała w województwie oposkim osób, które korzystały z polskich oświadczeń, żeby wyjechać za granicę.

Czytaj również: Coraz więcej Ukraińców pracuje na Pomorzu

kresy.pl/ gazetawroclawska.pl/ nto.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. malkontent
    malkontent :

    To nie banderowskie podziemie, to nie jakaś z przyjaźni inwazja Ukraińców ale analogicznie jak dla Merkel zaproszone tabuny islamistów tak przez pisdzielców zapraszani Ukraińcy. Ta banda ” lepszego ” sortu , raczej mafia pod wodzą ajatollaha wszystko robi by najwartościowszą część polskiego społeczeństwa wygnać za granice na tułaczkę za chlebem , a w zamian sprowadza Ukraińskich osadników. Nie bez znaczenia jest odgrażanie się , że mają zamiar sprowadzić 5 mln Ukraińców co z rodzinami da co najmniej 15 mln. To są fakty które dzieją się wokół i jakoś nikogo to nie dziwi i nie wzbudza minimum protestu.

  2. zefir
    zefir :

    Polsce w najbliższych 5-20latach zagraża zapaść społeczno-gospodarcza,spowodowana nieudolnością nrządzących,zadłużeniem państwa,jego demografią-dalszą ucieczką młodych wykształconych gniewnych i zapaśćią funduszów emerytalnych.Zdradzieckie gierki,propagandowe gierki nieudolnego rządu pseudopolskiego niczego nie rozwiązują,wszystko komplikują,sprzyjając imigracji z banderlandu i emigracji rdzennych Polaków-to jawny anty-polski rozbój,na czele z paranoiikiem Morawieckim Juniorem.