W Łodzi wprowadzono biletomaty z ukraińską wersją językową

MPK Łódź wprowadziło ukraińską wersję językową do biletomatów komunikacji miejskiej. Wcześniej podobnie postąpiono we Wrocławiu i w Poznaniu. W Łodzi już co piąty wniosek o wydanie biletu okresowego składają obcokrajowcy – najczęściej Ukraińcy.

Od dziś, tj. 18 grudnia, w łódzkich tramwajach i autobusach działają mobilne biletomaty z komunikatami w języku ukraińskim. Zamontowano łącznie 737 takich urządzeń. Z kolei do końca roku w 21 biletomatach stacjonarnych mają pojawić się komunikaty w języku ukraińskim. Wcześniej dostępne były w języku angielskim i niemieckim. Ukraińcy nie muszą już zatem znać języka polskiego lub języków zachodnich, żeby skorzystać z biletomatów.

Jak poinformowała Agnieszka Magnuszewska, rzecznik MPK-Łódź, obecnie już 21 proc. wniosków o wydanie biletu okresowego składają obcokrajowcy. Z tego 75-80 proc. to wnioski obywateli Ukrainy (ponad 15 proc. całości). Już wcześniej w Łodzi wprowadzono wnioski o wydanie biletu okresowego po ukraińsku. Ponadto, strona internetowa MPK Łódź także została dostosowana do imigrantów z Ukrainy. Obecnie trwają prace nad tłumaczeniem miejskiego portalu lodz.pl.

 

Szacuje się, że w aglomeracji łódzkiej jest około 85 – 90 tys. przedstawicieli tej narodowości. Takie dane podaje Urząd Miasta Łodzi. Oznacza to, że Ukraińcy stanowią tam już ok. 8-9 proc. mieszkańców.

Według danych publikowanych przez łódzki ratusz, tylko w tym roku ponad 10 tys. osób otrzymało pozwolenie na pobyt czasowy w samej Łodzi. Około 90 procent z nich to Ukraińcy. Danymi chwali się m.in. Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą:

– Łódź potrafi przyciągnąć do siebie lokalizacją, pozytywnym nastawieniem do innych narodowości, nic więc dziwnego, że przybywa mieszkańców tego kraju. Jesteśmy otwarci i cieszymy się, że nasze miasto jest atrakcyjnym miejscem do życia dla innych narodowości.

Wcześniej język ukraiński do biletomatów wprowadziły Wrocław i Poznań, gdzie odsetek Ukraińców wynosi już około 10 procent (w przypadku Poznania chodzi o aglomerację).

Według raportu przeprowadzonego przez konsulat honorowy Ukrainy w Poznaniu, w metropolii poznańskiej mieszka ok. 100 tys. obywateli Ukrainy. 2/3 z nich to mężczyźni. Dla porównania przypomnijmy, że w kwietniu 2017 roku informowano, że co dziesiąty mieszkaniem Wrocławia jest Ukraińcem. W 640-tysięcznym Wrocławiu mieszkały wówczas i pracowały szacunkowo 64 tysiące Ukraińców.

uml.lodz.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Na kiego GRZYBA? W Dublinie niemal co dziesiąty mieszkaniec to Polak i wszyscy znają angielski przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Po co dopłacać do ukrainizowania Polski? Pod mur tych zdrajców.