Według Eurostatu, w 2022 roku wjazdu na teren państw członkowskich UE odmówiono ponad 141 tys. osób, z czego ponad 23 tys. decyzji wydała Polska, a niemal 16 tys. Węgry. Ponad 422 tys. osób nakazano w ub. roku opuszczenie terenu państw członkowskich Unii.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Eurostat opublikował nowe dane dotyczące migracji w Unii Europejskiej w 2022 roku. Dotyczą one m.in. liczby decyzji wydanych przez poszczególne kraje członkowskie w sprawach migracyjnych, w tym nakazów opuszczenia danego państwa lub odmów wjazdu na jego terytorium.

Jak podano, w 2022 roku opuszczenie terenu państw członkowskich Unii Europejskiej nakazano ponad 422 tys. osób. Przymusowo odesłano ponad 77,5 tys. osób.

Z kolei w przypadku miliona osób stwierdzono, że nie posiadają one dokumentów żadnego państwa członkowskiego. Jednocześnie, wjazdu na teren państw członkowskich odmówiono ponad 141 tys. osób. Dotyczy to granic zewnętrznych, jak i portów lotniczych.

Serwis The Brussels Time zwrócił uwagę, że najwięcej odmownych decyzji wydała Polska – wjazdu odmówiono ponad 23 tys. wnioskujących. Na drugim miejscu są Węgry (niemal 16 tys.), a na trzecim Chorwacja (prawie 12 tys. wniosków odmownych).

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, najwięcej odmownych decyzji wydano Ukraińcom (niemal 29 tys.). Powoływano się na przekroczenie terminu pozwalającego na bezwizowy pobyt.

W przypadku nakazów opuszczenia terytorium dla obywateli państw nie będących członkami UE, najwięcej wydała ich Francja – ponad 135,5 tys. Na drugim miejscu znalazła się Chorwacja (40,5 tys.), a dalej Grecja (33,5 tys.).

Dane zawierają również informacje o tym, ile osób zamieszkuje poszczególne kraje członkowskie UE bez pozwalających na taki pobyt dokumentów. „The Brussels Time” zaznacza, że najwięcej takich osób żyje na Węgrzech (ponad 222, 5 tys. obywateli), pomimo bardzo restrykcyjnej w kontekście Unii polityki migracyjnej. W Niemczech żyje ponad 198 tys. takich osób, a we Włoszech – blisko 138,5 tys.

Serwis zaznacza, że również Belgia mierzy się z problemami migracyjnymi. W 2022 roku zidentyfikowano tam prawie 11 tys. osób, przebywających na terenie kraju bez dokumentów.

Portal zwraca uwagę, że Belgia od dawna ma kłopoty z efektywnym przetwarzaniem wniosków oraz wydawaniem zgód lub odmów. W związku z tym, w marcu br. przyjęto tam ustawę, która ma wyposażyć organy w narzędzia do lepszego „kontrolowania migracji”.

Jak informowaliśmy, w czerwcu 2022 r. think tank „Wise Europa” opublikował dokument pt. „Gościnna Polska 2022+”. Dotyczył on kwestii imigracji. Materiał został podany przez największe polskie media, m.in. Polską Agencję Prasową. Ambasada Ukrainy w Polsce objęła projekt patronatem honorowym, a był on współfinansowany przy wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego. Wskazano, że Polska zmienia się z państwa emigracyjnego w imigracyjne.

Już wcześniej zwracaliśmy uwagę, że w ostatnich latach Polska bardzo szybko staje się kraje imigranckim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że jeszcze przed rozpoczęciem wojny, w 2021 r. padł rekord liczby wystawionych obcokrajowcom zezwoleń na pracę w Polsce i oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. Wówczas wystawiono cudzoziemcom prawie 3 mln takich dokumentów. To ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pod koniec lutego br. wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że Ukraińcy, którzy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji przybyli do Polski, mogą od 1 kwietnia występować o pobyt trzyletni i stały w Polsce.

Przeczytaj: Coraz więcej państw UE przeciw masowej imigracji. Chcą zaostrzenia polityki wobec cudzoziemców

Czytaj również: Europejski Sondaż: 2/3 Polaków za liberalizacją polityki migracyjnej

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply