Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że Ukraińcy, którzy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji przybyli do Polski, będą mogli od 1 kwietnia występować o pobyt trzyletni i stały w Polsce.

Wiceminister był gościem programu „Sedno sprawy” w Radiu Plus. “Mamy tego świadomość, że część osób będzie chciała zostać w Polsce na dłużej. Dzieci poszły tutaj do szkoły, uczą się języka, część osób rozpoczęła tutaj prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Warto o tym mówić. 80% dorosłych Ukraińców, którzy przybyli tutaj w czasie wojny, podjęło pracę legalnie w Polsce, płacą podatki, składki” – oświadczył, cytowany w piątek przez portal 300 Polityka.

“10 tysięcy nowych działalności gospodarczych. To są działalności gospodarcze Ukraińców, którzy po 24 lutego do Polski przyjechali. W związku z tym, te osoby pracują również na polski sukces gospodarczy, polskie PKB. Od 1 kwietnia będą mogły również występować o taki pobyt trzyletni, pobyt stały w Polsce. W tej chwili przebywają na podstawie ustawy pomocowej” – powiedział.

Zobacz także: MSW: w Polsce mieszka około 1,3 mln uchodźców z Ukrainy

Przypomnijmy, że w lipcu ub. roku Konfederacja Korony Polskiej, partia posła Grzegorza Brauna, opublikowała zapowiadany wcześniej dokument „Stop ukrainizacji Polski”. Zwrócono w nim uwagę, że tysiące przybyszów z Ukrainy będą mogły ubiegać się o prawo stałego pobytu, co otwiera im bardzo szybką drogę do masowego nabywania przez nich obywatelstwa.

Portal Kresy.pl zwrócił się wówczas w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. MSWiA argumentowało, że ochrona czasowa, którą zostali objęci uciekający przed działaniami wojennymi toczonymi na Ukrainie obywatele tego kraju jest innym rodzajem ochrony niż status uchodźcy, a uchodźcom wojennym z Ukrainy nie został nadany status uchodźcy w rozumieniu ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej: “Wyjaśniamy, że potencjalne uzyskanie przez nich zezwolenia na pobyt czasowy w trybie art. 38 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, zgodnie z przepisami ustawy o obywatelstwie polskim, nie stanowi przesłanki do uznania ich za obywateli polskich”.

Ministerstwo sugerowało, że w związku z tym nie istnieje zagrożenie nadania w przyszłości polskiego obywatelstwa dużej ilości Ukraińcom. Ubiegłotygodniowa wypowiedź wiceszefa MSWiA wskazuje jednak, że ten stan rzeczy ulegnie zmianie. 

Jak informowaliśmy, w listopadzie Polska Agencja Prasowa podała raport „Europolis. Migranci w Polsce”, przygotowany dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight. „Władze powinny pamiętać o prawdopodobnym przekształceniu struktury etnicznej kraju na mniej jednorodną” – napisano w raporcie.

Zwrócono w nim uwagę, że Polska stała się krajem, w którym liczba przyjeżdżających imigrantów wyraźnie przewyższyła ilość Polaków wyjeżdżających na dłużej zagranicę. Stało się tak już przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wbrew oficjalnemu stanowisku polityków obozu rządzącego.

Zobacz także: Ponad połowa pracujących Polaków stykała się z cudzoziemcami

Przeczytaj: 365 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców w 2022. 136 tys. dla osób z krajów muzułmańskich

300polityka.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply