Jak wynika z raportu Pracuj.pl ponad połowa polskich pracowników miała już okazję pracować wspólnie z cudzoziemcami.

Pracę wspólnie z obcokrajowcami na pewnym etapie swojej kariery zawodowej zadeklarowało w sondażu przeprowadzonym na zlecenie Pracuj.pl 56,5 proc. Polaków. Częściej byli to mężczyźni (61 proc.) niż kobiety (52 proc.) – wyniki badania przytoczył w czwartek portal “Dziennika Gazety Prawnej”.

Wśród pracowników fizycznych z cudzoziemcami współpracowało aż 65 proc. respondentów, podczas gdy wśród pracowników biurowych było to 56 proc.

71 proc. pytanych określiło swoje odczucia z tym związane jako pozytywne. Tylko 8 proc. negatywnie oceniło pracę z imigrantami.

71 proc. respondentów uznało przy tym, że współpraca z cudzoziemcem to szansa na zdobycie nowych doświadczeń. 75 proc. badanych nie dostrzega żadnych problemów w pracy z osobami z zagranicy.

Jednak przy pytaniu o wyzwania współpracy z imigrantami 54 proc. respondentów wskazywało na różnicę językowe, 35 proc. zaś na różnicę kulturową. Ta druga nie stanowiła jednak żadnego problemu dla 31 proc. pytanych.

Co ważne 49 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że utrzymuje relacje z cudzoziemcami także na stopie towarzyskiej, poza miejscem pracy.

W sprawie generalnych perspektyw związanych z masową obecnie imigracją do Polski, jej obywatele są już jednak bardziej sceptyczni. 45 proc. badanych oceniło, że uchodźcy z Ukrainy mogą doprowadzić do mniejszej dostępności pracy dla miejscowych. 22 proc. respondentów nie zgadzało się z taką oceną. Natomiast 33 proc. nie ma zdania na ten temat.

Mimo tego 40 proc. badanych uznało, że imigracja przysłuży się gospodarce, a 39 proc. chce by instytucje publiczne pomagały obywatelom Ukrainy w znalezieniu pracy w Polsce.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1790 aktywnych zawodowo Polaków.

Informowaliśmy, że pod koniec 2021 roku w ZUS do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego zgłoszono niemal 872 tys. obcokrajowców z około 160 państw. Obywatele Ukrainy stanowili najliczniejszą grupę (635 tys. ubezpieczonych). Systematycznie rośnie także liczba Białorusinów pracujących w Polsce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei na koniec III kwartału 2022 roku w ZUS zarejestrowanych było ponad milion obcokrajowców, w tym prawie 750 tys. Ukraińców, o ponad 20 proc. więcej niż rok temu. Ogółem, cudzoziemcy stanowią już 6,5 proc. wszystkich ubezpieczonych w Polsce. Dla porównania, w październiku 2021 roku obcokrajowcy stanowili 5,3 proc. ubezpieczonych.

Przyjęta w listopadzie 2021 roku przez Sejm nowelizacja wprowadza znaczące ułatwienia dla zatrudniania w Polsce pracowników ze Wschodu, głównie Ukraińców. Wydłużono im z 6 do 24 miesięcy możliwość pracy na zwykłe oświadczenie od pracodawcy. Dodatkowo, firmy uznane przez rząd za strategicznie ważne dla gospodarki i chcące zatrudniać obcokrajowców będą miały pierwszeństwo.

Zwracaliśmy uwagę, że dane Państwowego Instytutu Ekonomicznego wskazywały, że już w 2018 r. Polska była największym rynkiem pracy spośród państw OECD przyjmującym tymczasowych pracowników z innych krajów.  Z kolei w 2020 roku, mimo pandemii koronawirusa, zaobserwowano wzrost liczby zatrudnionych obcokrajowców w polskiej gospodarce. Autorzy zwrócili uwagę, że pod względem liczby tymczasowych migrantów zarobkowych wyprzedziliśmy Stany Zjednoczone i Niemcy.

serwisy.gazetaprawny.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply