W zachodniopomorskim co czwarty pracownik to Ukrainiec

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie podał szokujące dane. Wynika z nich, że już co czwarty pracownik zatrudniony w sektorze przedsiębiorstw województwie zachodniopomorskim to imigrant z Ukrainy.

W okresie od stycznia do końca czerwca bieżącego roku Wojewódzki Urząd Pracy w województwie zachodniopomorskim zarejestrował 42,7 tys. oświadczeń pracodawców z naszego województwa o chęci zatrudnienia obywateli Ukrainy. W samym Szczecinie oświadczeń takich było 17 tys. takich oświadczeń, to jest około 40% spośród wszystkich Ukraińców zapraszanych do pracy na terenie województwa.

Wśród oświadczeń pracodawców najwięcej – 21 tys. dotyczyło wykonawców prac prostych, 12 tys. stanowisk robotników przemysłowi i rzemieślników, 5 tys.pracowników usług i sprzedawców oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń, prac rolniczych i ogrodniczych, wylicza portal Strefa Biznesu. Dyrektor szczecińskiego WUP Andrzej Przewoda dodaje, że dane jego urzędu nie oddają pełnego obrazu na rynku pracy, bowiem część Ukraińców pracuje w regionie “na czarno”.

Strefa Biznesu cytuje też Kamila Zielińskiego z organizacji pracodawców Lewiatan, który zauważył, że Ukraińcy aspirują już do prac “na stanowiskach biurowych, w zawodach bardziej specjalistycznych”. Z kolei Przewoda przyznaje, że imigracja Ukraińców nie ma charakteru tymczasowego. “Ukraińcy przyjeżdżają do Polski nie tylko aby zarobić i wrócić na Ukrainę, ale w związku z konfliktem w ich kraju szukają spokojnego miejsca do pracy i życia” – powiedział dyrektor szczecińskiego WUP.

Czytaj także: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

gs24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply