Postępowanie w sprawie korupcji w amerykańskiej marynarce wojennej objęło 60 admirałów i około 440 oficerów służby aktywnej i w stanie spoczynku.

Afera „Fat Leonard” zatacza w U.S. Navy zatoczyła szerokie kręgi. Według Departamentu Sprawiedliwości korpus oficerki marynarki został skorumpowany na znaczną skalę przez Leonarda Glenna Francisa, właściciela zarejestrowanej w Malezji firmy Glenn Defense Marine Asia. Francis miał zapewniać oficerom różnego rodzaju korzyści w zamian za tajne informacje, które pozwalały mu wygrywać wojskowe przetargi i zdobywać lukratywne kontrakty wojskowe dla jego spółki.

Francis od lat utrzymywał i pielęgnował zażyłe kontakty z oficerami U.S. Navy wśród których funkcjonował nawet pod przezwiskiem „Legendarnego Leonarda”. Biznesmen wręczał wojskowym podarki w gotówce, ale też luksusowe produkty. Przekupywał ich także fundując oficerom luksusowe wakacje, wystawne uczty czy upojne noce z prostytutkami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Postępowanie doprowadziło już do postawienia zarzutów karnych 28 oficerom, w tym dwóm admirałom. 40 oficerów zostało zaś ukaranych w trybie służbowym za „nieetyczne zachowanie”. Sam Francis został już uznany za winnego łapownictwa i oczekuje na wyrok co do wymiaru kary. Udowodniono, że na ustawianych przetargach pozyskał 35 milionów dolarów z budżetu Departamentu Obrony.

Czytaj także: Amerykańska armia wskazuje Chiny jako głównego wroga

washingtonpost.com/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz