Szef Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych USA, gen. Joseph Dunford oświadczył, że Chiny stanowią obecnie główne zagrożenie dla bezpieczeństwa jego kraju.

Najwyższy dowodzący armią USA występował 26 września na przesłuchaniu przed Komisją Sił Zbrojnych Senatu. Odpowiadając na pytania senatorów gen. Dunford przedstawił założenia strategii amerykańskiej armii. Pytania dotyczyły w głównej mierze regionu Dalekiego Wschodu i przede wszystkim zagrożenia jakie, w opinii amerykańskich senatorów,  przedstawia dla Stanów Zjednoczonych Korea Północna.

I właśnie w kontekście polityki KRLD pojawił się wątek chiński. Gen. Dunford powiedział, że już rok temu Pentagon ostrzegł Pekin, że jest gotowy do wojny z Koreą Północną. Jednocześnie szef Połączonych Sztabów nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to czy program nuklearny północnych Koreańczyków stanowi dla USA już w tej chwili bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa. “Dziś nie mamy luksusu [możliwości] określenia jednego zagrożenia, niestety” – powiedział senatorom gen. Dunford.

Przedstawiając ogólną wizję geostrategiczną w wymiarze długofalowym głównodowodzący armii USA stwierdził – “Jeśli patrzeć poza 2025, patrzeć na demografię i sytuację demograficzną, myślę, że Chiny stanowią prawdopodobnie największe zagrożenie dla naszego narodu około 2025 i jest zbieżne z zawartością większości naszych analiz”.

Cytujący te słowa portal “Asia Times” z Hongkongu przypomina, że słowa gen. Dunforda pozostają zbieżne z niedawną deklaracją szefa CIA, Mike’a Pompeo, który stwierdził w lipcu, że “Chiny mają możliwości być największym rywalem USA w perspektywie średnio i długookresowej”.

Portal podkreśla, że gen. Dunford zdecydowanie bardziej koncentrował się na ewentualny zagrożeniu ze strony Chin i dalekowschodnim teatrze geopolitycznym, niż na Rosji i jej polityce.

atimes.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply