Cudzoziemcy, głównie Ukraińcy, otrzymali ponad miliard złotych kredytów w ramach programu “Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Banki nie były zobowiązane do weryfikacji faktu posiadania przez nich nieruchomości mieszkalnej poza granicami Polski.

O “Bezpieczny kredyt 2 proc.” mogli ubiegać się także obcokrajowcy, podobnie jak jest to możliwe w przypadku rodzinnego kredytu mieszkaniowego w ramach programu “Mieszkanie bez wkładu własnego”. W sobotę Interia przytoczyła odpowiedź na interpelację w tej sprawie.

Z danych przekazanych przez ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana w odpowiedzi na poselską interpelację wynika, że do stycznia br. udzielono łącznie 1706 rodzinnych kredytów mieszkaniowych w ramach programu  “Mieszkanie bez wkładu własnego”. Aż 18 proc. dotyczy innych narodowości.

“Z informacji przesłanych przez banki biorące udział w programie, otrzymanych z BGK, w ramach udzielonych rodzinnych kredytów mieszkaniowych, zgodnie z którymi, liczba umów o rodzinny kredyt mieszkaniowy zawartych przez obcokrajowców wynosi 306 (przy udzielonych 1706 kredytach), w tym umowy kredytowe zawarte przez co najmniej jednego z obcokrajowców oraz umowy zawarte wspólnie przez osoby o różnych narodowościach (np. Polska i Białoruś, Białoruś i Białoruś czy Białoruś i Wielka Brytania)” – przekazał minister.

Większość – 284 – to Ukraińcy.

W przypadku zaś “Bezpiecznego kredytu 2 proc.” tego rodzaju finansowania do stycznia br. udzielono 64 089 gospodarstwom domowym. Odsetek dotyczący obcokrajowców wynosił 4,7 proc. – takich sytuacji było 3044. Najwięcej dotyczyło Ukraińców (2215), na drugim miejscu uplasowali się obywatele Białorusi (492) oraz Indii (46).

“Zgodnie z danymi przekazanymi przez BGK kwota udzielonych bezpiecznych kredytów 2% obcokrajowcom oraz gospodarstwom domowym, w skład których jeden z kredytobiorców jest obcokrajowcem, a drugi np. Polakiem, wynosi 1 293 158 959,42 zł, w tym 274 896 729,60 zł to kwota kredytu udzielonego parom, gdzie tylko jedno z nich to obcokrajowiec. Natomiast kwota udzielonych gwarancji BGK wynosi 64 138 098,59 zł. Jednocześnie w kontekście całościowego wsparcia kredytobiorców, którzy zawarli umowę o udzielenie bezpiecznego kredytu 2% (według stanu na 31 grudnia 2023 r.) udzielono 59 060 bezpiecznych kredytów 2% na łączną kwotę 24 016 896 560,41 zł” – przekazał szef MRiT.

Jak dodał, w przypadku rodzinnych kredytów mieszkaniowych obcokrajowcy otrzymali wsparcie na kwotę 137,4 mln zł.

Minister podkreślił, że na podstawie przepisów o “Bezpiecznym kredycie 2 proc.” banki “nie są zobowiązane do weryfikacji faktu posiadania nieruchomości mieszkalnej poza granicami RP przez kredytobiorcę”.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) poinformował na początku stycznia, że banki przestały przyjmować wnioski dotyczące “Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, ponieważ skończyły się pieniądze przewidziane na ten cel.

biznes.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply