Z programu “bezpieczny kredyt” mogą korzystać nie tylko Polacy, ale również cudzoziemcy. Portal Kresy.pl zwracał uwagę w marcu, że było to rozważane już na wstępnym etapie prac.

Od początku lipca osoby do 45. roku życia mogą wnioskować o udział w programie “bezpieczny kredyt 2 proc“. na zakup pierwszego mieszkania. Program skierowany jest nie tylko dla Polaków, lecz także dla cudzoziemców. Portal Kresy.pl zwracał uwagę w marcu, że zostało to przewidziane już na etapie projektu ustawy. Potwierdzają do odpowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Technologii dla portalu Money.pl.

“Obcokrajowiec, który chce skorzystać z ‘Bezpiecznego kredytu 2 proc.’, musi prowadzić gospodarstwo domowe na terenie Polski. Jego dochód niezbędny do określenia zdolności kredytowej (ponieważ kredyt udzielany jest w walucie polskiej) również musi być uzyskiwany w polskiej walucie (z reguły na zasadzie umowy o pracę)” – podano w odpowiedzi ministerstwa, cytowanej przez serwis Money.pl w piątek.

Jak dodano, “kolejnym warunkiem jest to, że nabywane mieszkanie musi znajdować się na terenie Polski i musi być przez niego wykorzystywane do prowadzenia gospodarstwa domowego w całym 10-letnim okresie otrzymywania dopłat, pod rygorem ich wstrzymania”.

Taki kształt przepisów był planowany już na etapie projektu ustawy.

Tylko do 14 lipca banki przyjęły 4,4 tys. wniosków o udzielenie hipoteki z dopłatą państwa w ramach programu. Banki prognozują, że w tym roku udzielą nawet 20 tys. kredytów tego typu.

Przeczytaj: Cudzoziemcy jeszcze nigdy nie kupili w Polsce tyle mieszkań co w zeszłym roku

Banki twierdzą, że nie prowadzą takich statystyk dot. ilości cudzoziemców biorących udział w programie – zwraca uwagę Money.pl.

Portal zadał kolejne pytanie, jak banki wersyfikują to, czy wnioskujący posiada już nieruchomości, np. poza Polską. Odpowiedzi biur prasowych sugerują, że tak samo, jak robią to w przypadku wnioskujących o ten kredyt Polaków – czyli na podstawie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Cytowany przez serwis anonimowy prawnik zwraca uwagę, że weryfikowanie informacji zawartych w oświadczeniu w przypadku obcokrajowców będzie trudne.

Zobacz także: W rządzie powstał pomysł na tanie mieszkania komunalne dla Ukraińców

money.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply