Politycy koalicji rządzącej na Litwie chcą zalegalizować związki partnerskie.

W piątek w litewskim Sejmie zarejestrowano projekt ustawy o związkach partnerskich, która ma zalegalizować związki partnerskie mężczyzn i kobiet oraz związki osób tej samej płci – podaje portal Delfi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Projekt został zarejestrowany przez grupę polityków, w której znaleźli się m.in. przewodnicząca Sejmu Viktorija Čmilytė-Nielsen, premier Ingrida Šimonytė i przewodnicząca Partii Wolności Aušrinė Armonaitė.

Ustawa o związkach partnerskich ma regulować stosunki majątkowe i niemajątkowe osób, które nie zawarły małżeństwa, ale mieszkają razem.

W projekcie zaproponowano zdefiniowanie partnerstwa jako „oficjalnie zarejestrowanego faktu wspólnego zamieszkiwania dwóch osób (partnerów) w celu tworzenia, rozwijania i utrzymywania partnerskich relacji”. Relacje te miałyby opierać się na stałym „przywiązaniu emocjonalnym, wzajemnym zrozumieniu, odpowiedzialności, szacunku, pomocy i podobnych związkach oraz dobrowolnej decyzji o przyjęciu pewnych praw i obowiązków”.

Ustawa ma umożliwić stworzenie wspólnoty majątkowej lub, w razie potrzeby, ustanowienia innego reżimu prawnego dotyczącego majątku, który będzie odpowiadał obu stronom. Projektodawcy proponują też umożliwienie partnerom dziedziczenia majątku bez dodatkowych podatków. Ustawa ma m.in. umożliwiać przyjęcie nazwiska partnera.

Partnerstwo miałoby być rozwiązywane notarialnie za porozumieniem obu partnerów tylko wtedy, gdy partnerzy nie mają wspólnych małoletnich dzieci. W przeciwnym razie rozwiązanie partnerstwa będzie możliwe na drodze sądowej.

W projekcie nie proponuje się zmiany dotychczasowych przepisów dotyczących adopcji.

Plany zalegalizowania związków homoseksualnych budzą obawy środowisk konserwatywnych na Litwie. W miniony weekend w Wilnie odbyła się demonstracja zwolenników tradycyjnej rodziny, na którą przyszło według danych policji około 10 tys. osób. Protestujących wzywano do zgromadzenia się przed parlamentem w czasie spodziewanej debaty nad projektem ustawy o związkach osób tej samej płci.

CZYTAJ TAKŻE: Wstępne wyniki wyborów na Litwie: zwycięstwo konserwatystów, polska partia nie przeszła progu

Kresy.pl / delfi.lt / pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz