Rada Obrony Narodowej Litwy zatwierdziła zwiększenie liczebności sił zbrojnych i liczby poborowych – informuje w środę litewskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowało w środę o litewskie ministerstwo obrony, Rada Obrony Narodowej Litwy zatwierdziła zwiększenie liczebności sił zbrojnych i liczby poborowych.

Projekt nowelizacji ustawy „O zasadniczej strukturze Sił Zbrojnych i maksymalnej sile sił zbrojnych” zakłada, że ogólna liczebność Sił Zbrojnych wzrośnie z 20 840 do 29 380 żołnierzy.

Poinformowano także, że maksymalna liczba osób objętych poborem wzrośnie z 4240 do 7040. Innowacja powinna wejść w życie po zatwierdzeniu przez Sejmas Litwy.

Rada Obrony Litwy wydała we wtorek zgodę na zakup od niemieckiego producenta czołgów Leopard 2, o czym poinformował przedstawiciel prezydenta kraju.

„Najefektywniejszą platformą czołgową, która spełnia pełen zakres kryteriów postawionych przez Litwę, jest niemiecki czołg Leopard 2” – stwierdził Kęstutis Budrys doradca prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy po zakończeniu posiedzenia rady, jak przytoczył LRT. Miejscowe Ministerstwo Obrony otrzymało zadanie podjęcia rozmów z niemieckimi producentami i innymi krajami zainteresowanymi pozyskaniem tego sprzętu.

Budrys poinformował, że Rada zgodziła się także, aby oprócz dywizji utworzono pułk artylerii, a bataliony obrony powietrznej i bataliony inżynieryjne rozbudowano do poziomu pułków. „W siłach morskich tworzy się służbę obrony portów i wybrzeża. Założono także tworzenie Radę do Spraw Obrony Cybernetycznej i inne zmiany” – powiedział prezydencki doradca.

Dodajmy, że Litwa i Polska przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe w przesmyku suwalskim prawdopodobnie w kwietniu, powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda w wywiadzie dla serwisu informacyjnego delfi.lt.

“Jestem bardzo szczęśliwy, że polski prezydent rzeczywiście bardzo żywo zareagował na chęć przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń na tym obszarze zwanym przesmykiem suwalskim. Mówimy już o bardzo konkretnym terminie, prawdopodobnie mogłoby to nastąpić w kwietniu”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply