Spotkanie parlamentarzystów z Polski i Litwy. Rozmawiano m.in. o litewskiej ustawie o mniejszościach narodowych

Parlamentarzyści z Polski i Litwy podczas kolejnego już Zgromadzenia Parlamentarnego rozmawiali m.in. o ustawie o mniejszościach narodowych, której przyjęcie od wielu lat zapowiada strona litewska, a także o sytuacji mniejszości Polskiej na Litwie i na Białorusi.

W piątek odbyło się, w formie zdalnej, XXII Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Republiki Litewskiej. Wśród poruszonych tematów znalazły się kwestie stosunków polsko-litewskich, realizacji projektów energetycznych i infrastrukturalnych, a także sytuacja na Białorusi oraz sytuacja polskiej mniejszości na Litwie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Według oficjalnych komunikatów, rozmawiano m.in. o ustawie o mniejszościach narodowych, przyjęcie której od wielu lat zapowiada strona litewska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Przewodnicząca polskiej delegacji, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS) powiedziała po spotkaniu, że strona polska wyraziła nadzieję, że „prace nad ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych, które trwają po stronie litewskiej szereg tych problemów wreszcie w relacjach pomiędzy nami rozwiążą”.

Jak przekazała Gosiewska, najgorętszą sprawą dyskutowaną podczas Zgromadzenia była sytuacja na Białorusi.

– Rozmawialiśmy na temat możliwości współpracy parlamentarnej w kontekście sytuacji na Białorusi, tego, co możemy zrobić, by wesprzeć naród białoruski, a tym samym również naszych rodaków Polaków żyjących na Białorusi, w szczególności Andżelikę Borys oraz innych przywódców Związku Polaków (na Białorusi), którzy są w tej chwili bezprawnie uwięzieni – powiedziała wicemarszałek polskiego Sejmu. Dodała, że sesja dowodzi, że polsko-litewskie relacje pozostają intensywne bez względu na okoliczności.

Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce, Eduardas Borisovas, podkreślił wspólne zdanie Polski i Litwy na temat sytuacji międzynarodowej, w tym sytuacji na Białorusi. Zwracał też uwagę na wspólne poparcie dla mniejszości polskiej na Białorusi i dla liderów polskiej mniejszości. Powiedział, że Polska i Litwa mają bardzo podobne zdanie w tej sprawie.

Przeczytaj: Wiceszef MSZ: władze w Mińsku chcą spacyfikować Związek Polaków na Białorusi, nie będzie na to zgody polskiego rządu

Z kolei wiceprzewodniczący Seimasu Paulius Saudargas, przewodniczący delegacji litewskiej zaznaczył, że Polska to najważniejszy partner strategiczny Litwy w regionie. – Nasze stosunki są mocne, cenimy wspólnotę historyczną, rozwijamy projekty infrastrukturalne, takie jak Ria Baltica, Via Baltica – powiedział.

Wśród wyzwań stojących przed naszymi państwami Paulius Saudargas wymienił m. in. bezpieczeństwo w regionie, niezależność energetyczną. – Polska wspiera Litwę w synchronizacji litewskiego systemu energetycznego – podkreślił litewski polityk.

Ponadto, parlamentarzyści z Polski i Litwy rozmawiali m.in. o przypadającej w tym roku 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, wspólnych polsko-litewskich projektach energetycznych i infrastrukturalnych.

Jak poinformowano, uczestnicy piątkowych rozmów zobowiązali się do tego, by dążyć do tego, aby podczas polskiej i litewskiej prezydencji w Radzie UE, czyli odpowiednio w latach 2025 i 2027, Mołdawia, Gruzja i Ukraina otrzymały status kandydatów na członków Unii Europejskiej i rozpoczęły rozmowy akcesyjne.

Kancelaria Sejmu informuje, że jednym z najważniejszych punktów spotkania była dyskusja o możliwościach współpracy, w tym parlamentarnej, w kontekście sytuacji na Białorusi. Dyskutowana o możliwościach wsparcia Białorusinów, a tym samym Polaków mieszkających na Białorusi, w szczególności bezprawnie uwięzionych przedstawicieli Związku Polaków Na Białorusi.

Przeczytaj: Wiceszef MSZ: Litwa nie realizuje odpowiednio traktatu polsko-litewskiego. Winnicki: jakie więc konsekwencje wyciąga Polska? [+VIDEO]

wilnoteka.lt / Facebook  / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. vektor
    vektor :

    Strata czasu z nimi i tak nic nie da się ustalić . Cały czas żądania i wymagania wyssane z palca. Dużo szybciej i na zdrowych zasadach z poszanowaniem wzajemnych relacji budować przyszłość. Historia jaka była my wiemy, a młode pokolenie wykształcimy żeby było i pamiętało!!!!