Spotkanie parlamentarzystów z Polski i Litwy. Rozmawiano m.in. o litewskiej ustawie o mniejszościach narodowych

Parlamentarzyści z Polski i Litwy podczas kolejnego już Zgromadzenia Parlamentarnego rozmawiali m.in. o ustawie o mniejszościach narodowych, której przyjęcie od wielu lat zapowiada strona litewska, a także o sytuacji mniejszości Polskiej na Litwie i na Białorusi.

W piątek odbyło się, w formie zdalnej, XXII Zgromadzenie Parlamentarne Sejmu i Senatu RP oraz Sejmu Republiki Litewskiej. Wśród poruszonych tematów znalazły się kwestie stosunków polsko-litewskich, realizacji projektów energetycznych i infrastrukturalnych, a także sytuacja na Białorusi oraz sytuacja polskiej mniejszości na Litwie.

Według oficjalnych komunikatów, rozmawiano m.in. o ustawie o mniejszościach narodowych, przyjęcie której od wielu lat zapowiada strona litewska.

 

Przewodnicząca polskiej delegacji, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS) powiedziała po spotkaniu, że strona polska wyraziła nadzieję, że „prace nad ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych, które trwają po stronie litewskiej szereg tych problemów wreszcie w relacjach pomiędzy nami rozwiążą”.

Jak przekazała Gosiewska, najgorętszą sprawą dyskutowaną podczas Zgromadzenia była sytuacja na Białorusi.

– Rozmawialiśmy na temat możliwości współpracy parlamentarnej w kontekście sytuacji na Białorusi, tego, co możemy zrobić, by wesprzeć naród białoruski, a tym samym również naszych rodaków Polaków żyjących na Białorusi, w szczególności Andżelikę Borys oraz innych przywódców Związku Polaków (na Białorusi), którzy są w tej chwili bezprawnie uwięzieni – powiedziała wicemarszałek polskiego Sejmu. Dodała, że sesja dowodzi, że polsko-litewskie relacje pozostają intensywne bez względu na okoliczności.

Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce, Eduardas Borisovas, podkreślił wspólne zdanie Polski i Litwy na temat sytuacji międzynarodowej, w tym sytuacji na Białorusi. Zwracał też uwagę na wspólne poparcie dla mniejszości polskiej na Białorusi i dla liderów polskiej mniejszości. Powiedział, że Polska i Litwa mają bardzo podobne zdanie w tej sprawie.

Przeczytaj: Wiceszef MSZ: władze w Mińsku chcą spacyfikować Związek Polaków na Białorusi, nie będzie na to zgody polskiego rządu

Z kolei wiceprzewodniczący Seimasu Paulius Saudargas, przewodniczący delegacji litewskiej zaznaczył, że Polska to najważniejszy partner strategiczny Litwy w regionie. – Nasze stosunki są mocne, cenimy wspólnotę historyczną, rozwijamy projekty infrastrukturalne, takie jak Ria Baltica, Via Baltica – powiedział.

Wśród wyzwań stojących przed naszymi państwami Paulius Saudargas wymienił m. in. bezpieczeństwo w regionie, niezależność energetyczną. – Polska wspiera Litwę w synchronizacji litewskiego systemu energetycznego – podkreślił litewski polityk.

Ponadto, parlamentarzyści z Polski i Litwy rozmawiali m.in. o przypadającej w tym roku 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, wspólnych polsko-litewskich projektach energetycznych i infrastrukturalnych.

Jak poinformowano, uczestnicy piątkowych rozmów zobowiązali się do tego, by dążyć do tego, aby podczas polskiej i litewskiej prezydencji w Radzie UE, czyli odpowiednio w latach 2025 i 2027, Mołdawia, Gruzja i Ukraina otrzymały status kandydatów na członków Unii Europejskiej i rozpoczęły rozmowy akcesyjne.

Kancelaria Sejmu informuje, że jednym z najważniejszych punktów spotkania była dyskusja o możliwościach współpracy, w tym parlamentarnej, w kontekście sytuacji na Białorusi. Dyskutowana o możliwościach wsparcia Białorusinów, a tym samym Polaków mieszkających na Białorusi, w szczególności bezprawnie uwięzionych przedstawicieli Związku Polaków Na Białorusi.

Przeczytaj: Wiceszef MSZ: Litwa nie realizuje odpowiednio traktatu polsko-litewskiego. Winnicki: jakie więc konsekwencje wyciąga Polska? [+VIDEO]

wilnoteka.lt / Facebook  / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. vektor
    vektor :

    Strata czasu z nimi i tak nic nie da się ustalić . Cały czas żądania i wymagania wyssane z palca. Dużo szybciej i na zdrowych zasadach z poszanowaniem wzajemnych relacji budować przyszłość. Historia jaka była my wiemy, a młode pokolenie wykształcimy żeby było i pamiętało!!!!