Możemy koordynować zakup innych rodzajów broni. Jesteśmy bliskimi sąsiadami, więc korzystajmy z tego, że nasze siły zbrojne używają tej samej lub podobnej broni – stwierdził w Wilnie szef polskiego MON Mariusz Błaszczak podczas wspólnej konferencji prasowej z litewskim ministrem obrony Arvydasem Anušauskasem.
Błaszczak powiedział, że „nieco żartobliwie” zasugerował, że Litwa powinna kupić polskie systemy obrony powietrznej Piorun.
“Okazuje się, że ta broń jest bardzo skuteczna, używają jej Ukraińcy i jest przeznaczona do obrony przeciwlotniczej” – przekazał polski minister, dodając, że Warszawa jest otwarta na ideę wspólnych zamówień.
CZYTAJ TAKŻE: Polska największym w UE dostawcą broni na Ukrainę
„Synchronizacja [zakupów] nie jest rzeczą łatwą. Staramy się zsynchronizować zakup wielu wyrzutni rakietowych z krajami bałtyckimi. Oczywiście rozmawialiśmy z ministrem o obszarach, w których możemy rozwijać naszą współpracę, w tym zakresie obrony wybrzeża, i myślę, że to rozważymy” – powiedział w piątek dziennikarzom Anušauskas.
Szefowie resortów obrony dyskutowali na temat obecnej sytuacji bezpieczeństwa regionie w kontekście trwającej wojny na Ukrainie oraz określili kierunki rozwoju współpracy wojskowej Polski i Litwy na kolejne lata. Omówiono także kwestie wsparcia udzielanego zaatakowanej Ukrainie przez oba państwa.
CZYTAJ TAKŻE: Białoruś przesuwa wojska ku granicom z Polską, Litwą i Ukrainą
„Korzystamy wspólnie z programów Unii Europejskiej, np. programu Military Mobilty. Koordynujemy w ramach pracy czterech zespołów nasze działania związane z planowaniem obronnym czy monitorowaniem sytuacji na Morzu Bałtyckim. Koordynujemy również nasze działania związane z uzbrojeniem, które trafia na wyposażenia naszych wojsk. Zdecydowaliśmy o tym, żeby wzmocnić naszą współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa. Tu dzielimy się doświadczeniami oraz pozyskanymi informacjami” – zaznaczył szef polskiego MON.
Anušauskas i Błaszczak podpisali porozumienie o kontynuowaniu aktywnej współpracy obronnej.
„Wolny świat musi zrobić wszystko, aby powstrzymać Rosję” – powiedział polski minister, podkreślając, że wzmocnienie wojska nie jest wydatkiem, ale inwestycją w bezpieczeństwo. Pytany o akcesję Finlandii i Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego podkreślił, że Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem tych państw do NATO.
„Jesteśmy entuzjastami, żeby Sojusz Północnoatlantycki został wzmocniony poprzez przystąpienie Finlandii i Szwecji. Z oboma tymi państwami współpracujemy w formacie Unii Europejskiej, ale także w bilateralnych relacjach. Przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO wzmacnia pozycję Polski i Litewy oraz ogranicza możliwości agresywne Rosji. Razem jesteśmy silniejsi i będziemy współpracować. Strona polska jest gotowa do natychmiastowej ratyfikacji traktatu o przystąpieniu zarówno Finlandii, jak i Szwecji do NATO” – podkreślił Błaszczak.
CZYTAJ TAKŻE: Sejm Litwy uznał Rosją za “państwo terrorystyczne”
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!