Zdjęcie ilustracyjne. Fot. svitua.org / Jan Gorko

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział stworzenie specjalnego systemu edukacji dla ukraińskich dzieci przebywających w Polsce.

Występując we wtorek w kancelarii premiera, Czarnek stwierdził, że otwiera polskie szkoły na kadrę z Ukrainy. W grę wchodzi zatrudnianie dyrektorów pracujących wcześniej w tym państwie. Jak powiedział minister "wychodząc na przeciw oczekiwaniom samorządów, w związku z dużą ilością prac związanych z przyjmowaniem dzieci i młodzieży ukraińskiej do polskich szkół, w ustawie wprowadzono możliwość zatrudniania dyrektorów na stanowisku dyrektora bez konieczności przeprowadzania konkursów w uzgodnieniu z organem nadzoru pedagogicznego". Potwierdziło to konto Prawa i Sprawiedliwości na Twitterze, jednak następnie usunięto z niego Tweet.

Grecki minister obrony przyznał, że Grecja wysyła broń Ukrainie. Wcześniej poinformował o tym szef Pentagonu. Opozycyjna Syriza oskarża rząd o „potajemne” wysyłanie broni do Kijowa i ukrywanie tego przed społeczeństwem. W połowie kwietnia grecki minister obrony ogłosił, że nie wyślę już więcej broni na Ukrainę.

W poniedziałek sekretarz obrony USA, Lloyd Austin powiedział, że wiele krajów zapowiedziało nowe, darmowe dostawy najważniejszych systemów artyleryjskich i amunicji na Ukrainę. Wymienił w tym kontekście Włochy, Norwegię, Polskę, a także Grecję. Przedstawiciele Syrizy, głównej partii opozycyjnej w parlamencie Grecji, zapytali w związku z tym ministra obrony, Nikolaosa Panajotopulosa, czy rząd rzeczywiście wysyła Ukrainie broń.

Do spotkania wicepremierów Mrega Grigorjana i Szagina Mustafajewa doszło właśnie na granicy dwóch państw.

Według agencji News.am wicepremierzy Armenii i Azerbejdżanu spotkali się we wtorek na granicy w pobliżu miejscowości Erasch. To pierwsze spotkanie komisji, która ma zakończyć delimitację granicy między skonfliktowanymi państwami Kaukazu Południowego.

"Strony potwierdziły gotowość do pracy w ramach komisji do spraw delimitacji i bezpieczeństwa granic. Omówiono kwestie organizacyjne i proceduralne wspólnych działań komisji" - rosyjski portal Iwierstija zacytował oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Armenii.

Podobno w kuluarach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos słychać głosy, że nadszedł już czas na zawieszenie broni, porozumienie z Kremlem i powrót do interesów z Rosją - oświadczył we wtorek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak. "To nowy wirus ślepoty?" - skomentował polityk.

Podolak napisał we wtorek na Twitterze: "Podobno w kuluarach WEF nie brakuje głosów, że może czas wstrzymać ogień, dogadać się z Kremlem i wrócić do biznesu z Rosją. Czy to nowy wirus ślepoty?". "Ukraina nie handluje suwerennością, by ktoś mógł wypełnić swój portfel. Najkrótsza ścieżka do zakończenia wojny to broń, pieniądze, embargo" - dodał.

Ukraina oczekuje, że partnerzy międzynarodowi dostarczą broń zdolną do rażenia celów z większych odległości - napisał na Telegramie głównodowodzący ukraińskiej armii Walerij Załużny. (więcej…)

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały holowane haubice FH70. Poinformował o tym w czwartek ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%