MSZ Izraela liczy na ukaranie organizatorów Marszu Niepodległości

Adam Bodnar wznowił postępowanie przeciwko Marszowi Niepodległości z 2017 roku dotyczące „propagowania ustroju totalitarnego”. Z uwagi na brak wykrycia sprawców, prokuratura umorzyła śledztwo. Teraz, aż 7 lat później, po mianowaniu Bodnara na Ministra Sprawiedliwości, postępowanie wznowiono. Władze stowarzyszenia w związku z tymi oskarżeniami wydały publiczne oświadczenie.

Adam Bodnar wznowił swoje oskarżenie wniesione przeciwko Marszowi Niepodległości z 14 listopada 2017 roku, kiedy pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Stowarzyszenie, broniąc dobrego imienia swojej organizacji, wydało 20 maja br. specjalne oświadczenie.

"Prokuratura badała, czy podczas Marszu Niepodległości w 2017 roku doszło do propagowania przez organizatora i uczestników zgromadzenia ustroju totalitarnego. Z uwagi na to, że nie wykryto sprawców rzekomego propagowania takiego ustroju – oraz co istotniejsze – prokuratura doszła do przekonania, że czyny nie zawierają znamion przestępstwa, 20 grudnia 2019 r. postępowanie umorzono" - podkreślają władze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Polski rząd rozważa możliwość zestrzelenia rosyjskich rakiet nad terytorium Ukrainy w pobliżu granic Polski - podają ukraińskie media. (more…)

Izrael odwołał swoich ambasadorów w Norwegii, Irlandii i Hiszpanii po tym, jak te trzy kraje oświadczyły, że uznają państwo palestyńskie. (more…)

Według ujawnionego przez media dokumentu sądowego Juraj C., który strzelał do premiera Słowacji nie chciał go zabić, ale jedynie „skrzywdzić”, by w ten sposób uniemożliwić mu prowadzenie dotychczasowej polityki m.in. wobec Ukrainy i Unii Europejskiej.

Według opublikowanego przez media uzasadnienia do orzeczenia słowackiego sądu o areszcie dla Juraja C. [Cintuli – część mediów podaje jego pełne nazwisko – red.], sprawcę zamachu na premiera Słowacji Roberta Fico, mężczyzna podał podczas rozprawy swoje motywy. Twierdził podczas przesłuchania, że nie chciał go zabić, ale jedynie „skrzywdzić”. Tłumaczył, że w ten sposób chciał uniemożliwić mu prowadzenie polityki w kierunku, który mu się nie podobał.

Sąd wojskowy w Moskwie wydał zgodę na aresztowanie szefa Głównego Zarządu Łączności Sił Zbrojnych Rosji – zastępcę szefa Sztabu Generalnego generała porucznika Wadima Szamarina.

Decyzję taką podjął 235. Garnizonowy Sąd Wojskowy, jak podała agencja informacyjna Interfax. Areszt tymczasowy ma trwać dwa miesiące. Generałowi Szamarinowi postawiono zarzut przyjęcia łapówki o szczególnie dużej wysokości. Anonimowe źródło, na jakie powołuje się Interfax, że chodzi o łapówkarstwo w związku z kontraktami rządowymi i że aresztowany został wcześniej wezwany na przesłuchanie.

Szamarin to kolejny wysoko postawiony rosyjski wojskowy, który trafił w ostatnich miesiącach do aresztu. Po koniec kwietnia o korupcję oskarżony został wiceminister obrony Rosji Timur Iwanow. Będzie przebywał za kratkami co najmniej do 23 czerwca. Innym oskarżonym w tej sprawie jest Siergiej Borodin

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział, że Biały Dom nie ma informacji na temat ewentualnych dostaw broni do Rosji z Chin po tym, jak zasugerował to brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps. (more…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%