Rosyjskie Ministerstwo Obrony uważa, że wojsko Azerbejdżanu naruszyło porozumienia o zawieszeniu broni w Górskim Karabachu. (więcej…)

Korea Północna przekazała w piątek, że przetestowała podwodny dron zdolny do przenoszenia broni jądrowej, zaprojektowany do generowania gigantycznego „radioaktywnego tsunami”, które zniszczyłoby morskie grupy uderzeniowe i porty.

Dron podczas ćwiczeń poruszał się pod wodą na głębokości od 80 do 150 metrów przez ponad 59 godzin i jego łądunek został zdetonowany w czwartek w wodach przy wschodnim wybrzeżu kraju. Broń nosi nazwę „Haeil”, czyli "Tsunami".

Oficjalna Koreańska Centralna Agencja Prasowa (organ prasowy z Korei Północnej) poinformowała, że ​​nowa broń, która może być użyta z wybrzeża lub holowana przez statki nawodne, została zbudowana w celu „potajemnej infiltracji wód operacyjnych i wytworzenia radioaktywnego tsunami na dużą skalę poprzez podwodną eksplozję” w celu zniszczenia floty wroga. grupy uderzeniowej czy portu. Projekt miał być rozwijany od 2012 roku i w ciągu ostatnich dwóch lat przetestowany 50 razy.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował po zakończeniu szczytu Rady Europejskiej, że Polska dostanie rekompensatę za broń przekazaną Ukrainie.

Do Wielkanocy Unia Europejska ma przekazać Warszawie ok. 300 mln euro, w kolejnej transzy będą to kwoty rzędu 500-600 mln euro.

- To ogromny sukces Polski, to bardzo ważne, o to zabiegaliśmy od początku i cieszę się, że udało się to zrobić - dodał Morawiecki.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała, że jej funkcjonariusze zdemaskowali dwóch agentów FSB Federacji Rosyjskiej, którzy prowadzili działalność rozpoznawczą i dywersyjną w obwodzie kijowskim i zaporoskim.

Ukraińcy mieli zostać zwerbowani na początku lutego 2023 r. Rekrutacja odbywała się za pośrednictwem prorosyjskiego kanału na Telegramie.

W Zaporożu zrekrutowany został inżynier-konstruktor przedsiębiorstwa „Motor Sicz”. Funkcjonariusze SBU zatrzymali go podczas fotografowania budynków szpitala wojskowego i prokuratury, a także otaczającego je terenu.

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili powiedział POLITICO, że uważa, że został „otruty przez rosyjskich agentów”. (więcej…)

W pobliżu miejscowości Stare Masiewo (woj. podlaskie) znaleziono ludzkie szczątki. Formalne śledztwo ma zostać wszczęte w poniedziałek.

Informację o odnalezionych szczątkach policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku otrzymali około godz. 11:20.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 10 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
1%