Antonio Costa podczas wizyty w Kijowie zapowiedział dalsze dostarczanie Ukrainie uzbrojenia "w miarę możliwości".

Premier Portugalii Antonio Costa odwiedził Kijów w sobotę - podała agencja prasowa Ukrinform. Szef portugalskiego rządu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim obiecywał, że Portugalia zapewni Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie wojskowe.

„Wysłaliśmy wsparcie wojskowe. Najpierw była to broń nieśmiercionośna, potem broń śmiercionośna w ramach zapytań wysyłanych przez Ukrainę i zgodnie z naszymi możliwościami, bo nie mamy wszystkich zasobów, których teraz potrzebuje Ukraina" - powiedział Costa.

W ambasadzie Kataru w Paryżu został zabity ochroniarz placówki - poinformowała agencja prasowa Reuters. Trwa śledztwo, jednak jak podaje agencja, nie był to atak terrorystyczny. (więcej…)

Według prawnika byłego gruzińskiego prezydentam Micheil Saakaszwili przebywa obecnie w klinice cywilnej Vivamed w Tbilisi i znajduje się w złym stanie.

„Micheil Saakaszwili nie może samodzielnie się poruszać, nie może jeść. Bardzo schudł” – powiedział prawnik.

Zaznaczył, że nie może być mowy o udziale Saakaszwilego w procesach przeciwko niemu w najbliższych dniach.

Członkowie Konfederacji skomentowali w poniedziałek słowa premiera Mateusza Morawieckiego pod adresem Norwegii. "To jest kardynalny błąd w stosunkach międzynarodowych" - mówią politycy. (więcej…)

Brakuje nam sprzętu... Oni mają 20 razy więcej. Teraz w Donbasie jest jeden do dwudziestu – powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Apelował do państw zachodnich, by dostarczały Ukrainie ciężką broń.

Podczas swojego poniedziałkowego, zdalnego wystąpienia w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukrainie potrzebne jest potężne uzbrojenie od partnerów międzynarodowych.

Propozycje gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy będą teraz rozpatrywane przez międzynarodową grupę roboczą. Na jej czele staną szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak oraz były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen - poinformowała we wtorek ukraińska telewizja Kanał 24. Jermak wymienił wśród propozycji gwarancji m.in. zapewnienie (przez państwa-gwarantów) siłom zbrojnym Ukrainy nowoczesnej broń konwencjonalnej i sprzętu wojskowego "bez żadnych ograniczeń i przeszkód motywowanych politycznie", a także zobowiązanie do wymiany informacji wywiadowczych z Kijowem.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy mówił o powstaniu grupy podczas swojego wystąpienia na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos. "Naszym celem jest uniknięcie powtarzania dawnych błędów i przygotowanie przyszłości dla suwerennej, wolnej Ukrainy" - oświadczył Jermak we wtorek.

Powiedział, że międzynarodowe porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy powinno uwzględniać szereg warunków. Wymienił: umowę pomiędzy Ukrainą a państwami-gwarantami, która byłaby prawnie wiążąca i ratyfikowana zgodnie z prawem krajów-gwarantów; zwiększenie potencjału militarnego Ukrainy, aby mogła skutecznie przeciwstawić się agresji; zapewnienie (przez państwa-gwarantów) siłom zbrojnym Ukrainy nowoczesnej broń konwencjonalnej i sprzętu wojskowego bez żadnych ograniczeń i przeszkód motywowanych politycznie, a także zobowiązanie do wymiany informacji wywiadowczych z Kijowem; pomoc finansową na odbudowę kraju i rozwój sektora obronnego; sankcje wobec Rosji obowiązujące przynajmniej do czasu wycofania wojsk najeźdźcy z Ukrainy; porozumienie przewidujące wprowadzenie sankcji prewencyjnych w przypadku realnego zagrożenia agresją; włączenie Ukrainy do formatów wielostronnych, które poprawią jej integrację ze społecznością międzynarodową - w pierwszej kolejności do Unii Europejskiej.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 60 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
8%