Morawiecki: Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł

Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł – oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki. „Ta pomoc została skierowana, żeby oni mogli bronić się za nas przed totalitarnym rosyjskim reżimem” – powiedział.

W sobotę weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny. Ma ona na celu m.in. zwiększenie budżetu na obronność – do co najmniej 3 proc. PKB, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. W czasie sobotniej konferencji prasowej szef rządu został zapytany, jakie znaczenie ma ta ustawa dla obronności Polski. „Ta ustawa tworzy nowe perspektywy finansowe, ale także operacyjne, administracyjne, organizacyjne pod kątem tworzenia jeszcze liczniejszej armii; jeszcze liczniejszego, silniejszego Wojska Polskiego” – odpowiedział, cytowany przez PAP.

Morawiecki nawiązał do sytuacji na Ukrainie. Wskazał, że pokazuje ona jak ważny jest duch walki i morale żołnierzy, a także morale narodu, aby „słabszy kraj stawił czoła supermocarstwu”. „To, co dzieje się na Ukrainie na pewno dzieje się inaczej niż wielu sobie wyobrażało jeszcze dwa miesiące temu. 24 lutego rozpoczęła się wojna przeciwko Ukrainie, która miała się zakończyć w 3-4 dni. Trwa już 2 miesiące i Ukraina broni się niezwykle mężnie” – dodał.

Wskazał, że ustawa o obronie ojczyzny umożliwia szybkie zakupy broni za granicą, a także tworzenie odpowiednich warunków do produkcji broni w kraju. „Tej broni musi być dużo, bo to męstwo Ukraińców z jednej strony pozwala im stawiać opór rosyjskim zbrodniarzom, ale z drugiej strony nikt nie mógłby się bronić gdyby nie miał amunicji, odpowiedniego sprzętu przeciwlotniczego, przeciwpancernego, a także ciężkiego. W tych wszystkich wymiarach staramy się pomagać naszym sąsiadom” – powiedział.

Podkreślił, że Polska przekazała Ukrainie pomoc wojskową, którą – według wartości odtworzeniowej – można liczyć nawet na ok. 7 mld zł.

Zobacz także: Morawiecki będzie „budzić sumienia” w Europie

Jak podawaliśmy, dane Ukraine Support Tracker, bazy danych opracowanej przez badaczy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii wskazują, że USA i Polska są najmocniej wspierającymi Ukrainę krajami.

Stany Zjednoczone przeznaczyły na ten cel wedle danych z 27 marca 7,6 mld euro. Polska znalazła się we wspomnianym zestawieniu na drugim miejscu z wynikiem około 1 mld euro.

Wszystkie kraje UE przekazały pomoc o łącznej wartości 2,9 mld euro, plus 1,4 mld euro z instytucji unijnych i 2 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wielka Brytania, Kanada i Japonia zobowiązały się do pomocy o łącznej wartości 1 miliarda euro.

Zobacz także: W KE trwają prace nad utworzeniem Funduszu Powierniczego Solidarności z Ukrainą

pap / wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Morawiecki powinien stanąć pod sąd za wspomaganie potomków banderowców zarówno na Ukrainie jak i w Polsce.Rażącym przykładem sa Polacy po tamtej stronie, bez pomocy ze strony rządu można by rzec polskojęzycznego. Wszystko dla Ukraińców a nic dla Polaków . Czym będziemy się bronić jak napadną nas ci znienawiedzeni przez ukrów Rosjanie .Prędzej banderowcy odwrócą lufy w naszą stronę niż Ruscy napadną nas znienacka, bo i po co .Ale jak to mówią bracia spod tryzuba – jeszcze Polska nie zginęła ale jutro zginie .