Niemiecki think-tank: USA i Polska najmocniej wspierającymi Ukrainę krajami

Wsparcie dla Ukrainy ze strony innych państw od wybuchu wojny rozkłada się bardzo nierównomiernie. Kijów szczególnie wspierają Stany Zjednoczone, kraje Europy Wschodniej i Wielka Brytania. Pokazują to dane Ukraine Support Tracker, bazy danych opracowanej przez badaczy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii.

Ukraine Support Tracker systematycznie monitoruje skalę pomocy, którą rządy 31 krajów zachodnich przekazały Ukrainie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego. . Obejmuje ona znane publicznie wsparcie wojskowe, finansowe i humanitarne.

Według bazy danych najmocniej obecnie Ukrainę wspierają Stany Zjednoczone, które na ten cel przeznaczyły wedle danych z 27 marca 7,6 mld euro. 

CZYTAJ TAKŻE: Biden ogłosił kolejne 800 mln dolarów pomocy dla Ukrainy

Wszystkie kraje UE przekazały pomoc o łącznej wartości 2,9 mld euro, plus 1,4 mld euro z instytucji unijnych i 2 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Wielka Brytania, Kanada i Japonia zobowiązały się do pomocy o łącznej wartości 1 miliarda euro.

„Nie możemy przedstawić pełnego obrazu, ponieważ w szczególności pomoc wojskowa dla Ukrainy nie zawsze jest przejrzysta. Ale zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby skrupulatnie wymienić i określić ilościowo wszystkie środki wsparcia, które stały się publicznie znane” – mówi Christoph Trebesch , dyrektor ds. badań w Instytucie w Kilonii i główny autor programu Ukraine Support Tracker.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina zwróciła się do G7 o 50 mld dol. wsparcia

Pod względem stosunku wielkości pomocy do PKB najmocniej Ukrainę wspiera Estonia, a następnie Polska i Litwa. USA zajmują tu 6. miejsce.

Badacze porównali także wielkość wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Polska jest jednym z największych w UE dostawców broni dla Ukrainy

Ukraine Support Tracker wymienia i określa ilościowo pomoc wojskową, finansową i humanitarną przekazaną i obiecaną Ukrainie od 24 lutego 2022 r. Skupia się na 31 krajach, w szczególności państwach UE i innych członkach G7. Uwzględniono również darowizny Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. 

Tracker zawiera listę zobowiązań między rządami, nie obejmuje darowizn prywatnych ani darowizn od organizacji międzynarodowych, takich jak MFW. Nie obejmuje również przepływów płynących do krajów takich jak na przykład Mołdawia, która otrzymała wsparcie finansowe, aby poradzić sobie z dużą liczbą ukraińskich uchodźców.

W odniesieniu do źródeł baza danych łączy oficjalne źródła rządowe z informacjami z mediów międzynarodowych. Pomoc  taka jak zaopatrzenie medyczne, żywność lub sprzęt wojskowy, jest określana na podstawie cen rynkowych lub informacji z poprzednich kampanii pomocowych. W przypadku wątpliwości stosuje się górne granice cen.

Wydana obecnie wersja Ukraine Support Tracker jest wersją wstępną (beta), która będzie stale rozszerzana, poprawiana i ulepszana w nadchodzących tygodniach. 

CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki prosi szefową KE o dodatkowe środki na pomoc uchodźcom z Ukrainy

Kresy.pl / ifw-kiel.de

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply