Polska jest jednym z największych w UE dostawców broni dla Ukrainy

Jak poinformowała w poniedziałek stacja RMF FM, Polska zorganizowała jedne z największych w Unii Europejskiej dostawy broni na Ukrainę.

“Polska zgłasza wnioski o największe refinansowanie dostaw broni z dostępnej dla krajów Unii Europejskiej puli 1 mld euro” – poinformowała w poniedziałek stacja RMF FM. Refinansowanie pochodzi z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, który zapewnia Unii możliwość finansowania broni ofensywnej.

“Polska należy do krajów, które zwróciły się o największe refinansowanie kosztów dostarczania Ukrainie sprzętu wojskowego” – przekazał RMF FM jeden z unijnych dyplomatów. “W ciągu 5 tygodni trwania wojny wysokość faktur przedstawionych przez kraje Unii doszła już do miliarda euro”.

Według dziennikarki stacji, ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej, którzy spotykają się w Luksemburgu, “dadzą zielone światło na kolejne pół miliarda euro z tego funduszu”.

Warto przypomnieć, że przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann, zaproponowała, aby kraje Europy Wschodniej dostarczyły Ukrainie ciężki sprzęt. W zamian państwa miałyby otrzymywać rekompensaty od Niemiec.

“Armia ukraińska musiałaby najpierw zostać przeszkolona w zakresie obsługi czołgów Marder (red. Marder to w rzeczywistości bojowy wóz piechoty). Dlatego proponuję, aby nasi wschodnioeuropejscy partnerzy dostarczyli Ukrainie odpowiednie rodzaje broni” – podała Strack-Zimmermann w poniedziałek dziennikowi “Rheinische Post”.

“Wiele z nich jest produkcji rosyjskiej. Byłyby one natychmiast gotowe do działania i natychmiast nadawałyby się do użytku po stronie Ukrainy. Niemcy następnie rekompensują naszym partnerom oddane uzbrojenie odpowiednimi dostawami” – ogłosiła polityk.

Według nieoficjalnych informacji Polska wysłała na Ukrainę pierwszą partię 100 czołgów T-72 oraz wyrzutnie BM-21 Grad – informuje portal “WNP”.

Przypomnijmy, że dotychczas m.in. zestawy Piorun zostały przekazane Ukrainie. Wykazują się wysoką skutecznością podczas działań wojennych. Ponadto do ukraińskich żołnierzy trafiły z Polski hełmy, moździerze, drony, karabiny czy broń przeciwpancerna.

“Teraz zaczęły krążyć wiadomości, że Polska wysłała na Ukrainę pierwszą partię 100 czołgów T-72. Nieoficjalnie mówi się, że przekazaliśmy Ukraińcom też wyrzutnie BM-21 Grad. Na razie nikt nie potwierdza doniesień o nowych polskich dostawach. Wiadomo jednak, że wokół dostaw broni na Ukrainę od dłuższego czasu nie robi się większego rozgłosu. Minister spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział wręcz niedawno, że ten temat dostarczania broni potrzebuje ciszy” – podaje wnp.pl.

Kresy.pl/RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply