Ustawa o obronie ojczyzny przyjęta przez Sejm

W piątek Sejm uchwalił ustawę o obronie ojczyzny, która m.in. zwiększa wydatki budżetowe na obronność i zwiększa liczebność Wojska Polskiego. Za przyjęciem ustawy głosowało 450 posłów, nikt nie był przeciw, pięciu posłów się wstrzymało.

Główne cele ustawy, która konsoliduje regulacje znajdujące się dotychczas w kilkunastu różnych ustawach, to m.in. zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, odtworzenie systemu rezerw oraz zwiększenie możliwości szkolenia żołnierzy. Zapisy mają także ułatwić służbę ochotnikom, którzy chcieliby odbyć przeszkolenie.

Jak podano, posłowie zaakceptowali poprawką PiS, która zmienia przepis dotyczący wysokości środków przeznaczanych na zakupy w polskim przemyśle zbrojeniowym. W miejsce rozwiązania, że każdego roku udział polskiego przemysłu zbrojeniowego wynosi nie mniej niż 50 proc. wszystkich wydatków na modernizację Sił Zbrojnych, zaproponowano przepis, zgodnie z którym “minister obrony narodowej planując wydatki na modernizacje techniczną sił zbrojnych, uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa”.

 

Przyjęto również poprawkę zgłoszoną przez Koalicję Obywatelską. Dzięki niej, Rada Ministrów ma być zobowiązana, by w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie, ustanowić Pakiet Wzmocnienia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2023-2025.

Odrzucono natomiast poprawę Konfederacji zakładającą, że każdy dorosły obywatel ma prawo do posiadania broni. Poprawka ta przewidywała, że prawo to może być ograniczone jedynie wyrokiem sądu w indywidualnych przypadkach. Odrzucono także poprawkę Lewicy, która proponowała, aby w rocie przysięgi wojskowej nie byłoby formuły “tak mi dopomóż Bóg”, ale słowa te mogłyby być dodane.

Czytaj także: „Radykalna rozbudowa armii” – rząd przyjął projekt ustawy o obronie ojczyzny [+VIDEO]

Przeczytaj: Błaszczak: 3 proc. PKB na obronność już w 2023 roku

gazetaprawna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply