Wiemy jaką broń Polska dostarczy Ukrainie – to m.in. moździerze, drony, a także Groty i Javeliny

Kancelaria Prezydenta Ukrainy opublikowała informację o wsparciu bezpieczeństwa otrzymanym z Polski.

Na Ukrainę z Polski dostarczonych zostanie42 000 hełmów bojowych z kevlaru. Jak podała w piątek agencja dpa, Niemcy rozpoczęły zapowiadaną dostawę 5 tys. hełmów dla ukraińskiego wojska. Ładunek był w piątek w drodze na Ukrainę; wysłano go dwiema ciężarówkami.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przekazanych zostanie także 100 sztuk moździerzy 60 mm i 1500 sztuk amunicji oraz 8 zestawów bezzałogowych statków powietrznych (UAV) .

Oczekuje się, że dotrze do 1770 sztuk amunicji kumulacyjnej kal. 152 mm ; 25 336 sztuk amunicji 23 mm; co najmniej 5000 sztuk amunicji podkalibrowej 23 mm do dział automatycznych (możliwe dodatkowe dostarczenie kolejnych 66 tys. sztuk).

Ponadto Polska przygotowuje się do dostarczenia Ukrainie ppk Javelin po uzgodnieniu ze Stanami Zjednoczonymi dodatkowego zamówienia zestawów w miejsce już dostarczonych.

Polska jest też gotowa także przekazać 10 000 sztuk broni strzeleckiej „Grot” 5,56×45 mm.

„Konwój z amunicją, którą przekazujemy Ukrainie dotarł już do naszych sąsiadów. Wspieramy Ukraińców, jesteśmy solidarni i stanowczo sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji” – poinformował wczoraj na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

„Właśnie rozmawiałem z prawdziwym przyjacielem Ukrainy – Prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem mu osobiście wdzięczny Polakom za skuteczną konkretną pomoc w tak trudnym czasie” – napisał wczoraj na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Minister Spraw Zagranicznych Dmytro Kułeba poinformował w piątek na Twitterze, że Polska zapewni Ukrainie dodatkową broń, pieniądze i pomoc humanitarną.

Przypomnijmy, że na początku lutego premier Mateusz Morawiecki informował, że Polska zaoferowała Ukrainie „amunicję defensywną”.  Chodzi o kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji. Morawiecki wymienił też przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe bardzo krótkiego zasięgu Grom i o drony różnego rodzaju, które też mają na celu obronę. Później szef MON Mariusz Błaszczak podał, że na Ukrainę trafią przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe „Piorun” – w 2016 roku objęte zakazem eksportu ze względu na unikalne rozwiązania technologiczne.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz