Niemcy wysłały Ukrainie obiecane 5 tys. hełmów

5 tysięcy niemieckich hełmów jest w drodze na Ukrainę – dowiedziała się agencja dpa.

Jak podała w piątek agencja dpa, Niemcy rozpoczęły zapowiadaną dostawę 5 tys. hełmów dla ukraińskiego wojska. Ładunek był w piątek w drodze na Ukrainę; wysłano go dwiema ciężarówkami.

W związku z walkami toczącymi się na Ukrainie przekazanie ładunku stronie ukraińskiej odbędzie się poza Ukrainą.

Tymczasem w piątek o wysłaniu na Ukrainę kolumny ciężarówek z amunicją poinformował minister obrony RP Mariusz Błaszczak.

“Konwój z amunicją, którą przekazujemy Ukrainie dotarł już do naszych sąsiadów. Wspieramy Ukraińców, jesteśmy solidarni i stanowczo sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji” – napisał Błaszczak na Twitterze.

Niemcy zdecydowały się wysłać Ukrainie 5 tys. hełmów pod koniec stycznia br. Decyzję podjęto po międzynarodowej krytyce niemieckiej wstrzemięźliwości w niesieniu pomocy Ukrainie.

Według Die Welt Ukraina ustami swojego ambasadora w Berlinie Andrija Melnyka domagała się od Niemiec 100 tys. hełmów i kamizelek kuloodpornych. Melnyk mówił także o okrętach wojennych i systemach obrony powietrznej. Ambasador Melnyk w rozmowie z agencją dpa nazwał przekazanie jego krajowi 5 tysięcy hełmów „kroplą w morzu” i „czysto symbolicznym gestem”, mającym przede wszystkim uspokoić opinię publiczną.

Kresy.pl / spiegel.de

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply