Chorwacja: prawie 20 tys. na Marszu dla Życia w Zagrzebiu

W tym roku, uczestnicy Marszu dla Życia w stolicy Chorwacji domagali się zapewnienia pełnej ochrony prawnej życia dzieci poczętych, a także ochrony prawa dla sprzeciwu sumienia.

W sobotę w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, odbył się siódmy z kolei Marsz dla Życia. Wzięło w nim udział, według organizatorów, blisko 20 tysięcy osób, głównie młodych.

Uczestnicy marszu przeszli ulicami centrum miasta niosąc, niosąc transparenty m.in. z hasłami: „Chrońmy najbardziej bezbronną mniejszość w Chorwacji” czy „Każdy człowiek ma prawo do życia”. Organizatorzy zaznaczali, że Chorwaci domagają się zmiany przestarzałej ustawy aborcyjnej z 1978 roku. Chcą, aby jej nowelizacja chroniła prawo do życia każdego człowieka.

 

„Opieka nad nienarodzonym dzieckiem wymaga miłości matki oraz wsparcia rodziny, społeczności lokalnej i całego społeczeństwa” – mówiła Andreja Duvancic z komitetu organizacyjnego Marszu. Przypomniała też historie kobiet, które dokonały aborcji, a dziś nie mogą sobie tego darować i żałują swoich decyzji.

Organizatorzy podkreślali, że w tym roku niezwykle ważne jest przesłanie Marszu dotyczące zwiększenie prawnej ochrony życia oraz zapewnienia ochrony prawa dla sprzeciwu sumienia, który pozwala m.in. lekarzom odmówić wykonania aborcji lub przepisania tabletek wczesnoporonnych.

„Również w tym roku udzielamy wsparcia wszystkim lekarzom, pielęgniarkom i farmaceutom, którzy odwołują się do sprzeciwu sumienia. W ten sposób wykonują swoją pracę i opiekują się obydwoma pacjentami – matką i dzieckiem” – podkreślił Luka Holjevac, współorganizator wydarzenia.

W tym roku Marsze dla Życia zaplanowano również w innych miastach Chorwacji, m.in. w Splicie, Zadarze, Rijece czy, Osijeku.

Czytaj także: USA: Sąd Najwyższy skończy z tzw. prawem do aborcji? Proaborcyjne zapowiedzi Bidena

pch24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply