Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę delegalizującą partie uznane za „prorosyjskie”.

Świadczą o tym dokumenty dostępne na stronie internetowej Rady Najwyższej.

W tekście ustawy w szczególności stwierdza się, że ​​tworzenie i działalność partii politycznych jest zabroniona, jeżeli ich cele programowe lub działania mają na celu usprawiedliwianie, uznanie za zgodne z prawem, zaprzeczanie agresji zbrojnej na Ukrainę, w tym poprzez przedstawianie agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jako konfliktu wewnętrznego, konflikt domowego, wojny domowej, zaprzeczanie czasowej okupacji części terytorium Ukrainy.

Lista podstaw dla zakazu działalności partii zawiera również uzasadnianie działań i zaniechań osób, które dokonały lub przeprowadzają agresję zbrojną na Ukrainę, przedstawicieli rosyjskich formacji zbrojnych, innych nielegalnych formacji zbrojnych, gangów i grup najemników utworzonych i/lub podporządkowanych, i/lub lub kontrolowanych i/lub finansowanych przez Rosję, a także przedstawicieli administracji okupacyjnej, na którą składają się jej organy państwowe i inne struktury odpowiedzialne za zarządzanie czasowo okupowanymi terytoriami Ukrainy oraz przedstawicieli samozwańczych organów kontrolowanych przez Rosję, które uzurpowały sobie pełnienie funkcji władzy na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Za uzasadnianie takie uznawane jest nazywane wyżej wymienionych kategorii osób mianem „buntowników”, „milicji”, „uprzejmych ludzi”.

W przypadku sądowego zakazu działalności partii politycznej mienie, fundusze i inne aktywa stają się własnością państwa.

Ustawa wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu.

Jak informowaliśmy, pod koniec marca w Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowany został projekt ustawy delegalizującej partie uznane za „prorosyjskie”. 3 maja ustawa przyjęta została przez RAdę Najwyższą.

20 marca Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podjęła decyzję o zawieszeniu partii, które uznała za prorosyjskie. Zawieszenie objęło Platformę Opozycyjną – Za Życiem, Partię Szarija, Naszych, Blok Opozycyjny, Lewą Opozycję.

Kresy.pl / itd.rada.gov.ua / ukrinform.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz