W Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowany został projekt ustawy delegalizującej partie uznane za “prorosyjskie”.

Projekt ustawy pojawił się już na portalu prawnym ukraińskiego parlamentu, jak podała w poniedziałek agencja informacyjna UNIAN. Deputowana rządzącej partii “Sługa narodu” Jelena Szulak powiedziała, że projekt został przygotowany wspólnie przez parlamentarzystów i Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak powiedziała Szulak, projekt stanowi o “procedurze i skutkach zakazu partii prorosyjskich”. W tekście projektu ustawy w szczególności stwierdza się, że ​​tworzenie i działalność partii politycznych o charakterze jest zabroniona, jeżeli ich cele programowe lub działania mają na celu usprawiedliwianie, uznanie za zgodne z prawem, zaprzeczanie agresji zbrojnej na Ukrainę, w tym poprzez przedstawianie agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jako konfliktu wewnętrznego, konflikt domowego, wojny domowej, zaprzeczanie czasowej okupacji części terytorium Ukrainy.

Lista podstaw dla zakazu działalności partii zawiera również uzasadnianie działań i zaniechań osób, które dokonały lub przeprowadzają agresję zbrojną na Ukrainę, przedstawicieli rosyjskich formacji zbrojnych, innych nielegalnych formacji zbrojnych, gangów i grup najemników utworzonych i/lub podporządkowanych, i/lub lub kontrolowanych i/lub finansowanych przez Rosję, a także przedstawicieli administracji okupacyjnej, na którą składają się jej organy państwowe i inne struktury odpowiedzialne za zarządzanie czasowo okupowanymi terytoriami Ukrainy oraz przedstawicieli samozwańczych organów kontrolowanych przez Rosję, które uzurpowały sobie pełnienie funkcji władzy na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Za uzasadnianie takie uznawane jest nazywane wyżej wymienionych kategorii osób mianem „buntowników”, „milicji”, „uprzejmych ludzi”.

Ponadto projekt ustawy stanowi, że w czasie stanu wojennego sprawy administracyjne dotyczące delegalizacji partii politycznej w pierwszej instancji podlegają jurysdykcji administracyjnego sądu apelacyjnego w okręgu apelacyjnym, do którego należy miasto Lwów.

Sądem apelacyjnym w sprawach o delegalizację partii prorosyjskiej jest Sąd Najwyższy w składzie orzekającym Administracyjnego Sądu Kasacyjnego w składzie co najmniej pięciu sędziów. Wyrok Sądu Najwyższego w takich sprawach jest prawomocny i nie podlega kasacji.

20 marca Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy podjęła decyzję o zawieszeniu partii, które uznała za prorosyjskie. Zawieszenie objęło Platformę Opozycyjną – Za Życiem, Partię Szarija, Naszych, Blok Opozycyjny, Lewą Opozycję.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply