Uszkodzone na Ukrainie Leopardy będą naprawiane na Litwie

Na Litwie remontowane będą czołgi Leopard, przekazane wcześniej Ukrainie, które podczas walk zostały uszkodzone.

W poniedziałek Wojsko Litewskie wydało komunikat, informując, że w Republice Litewskiej będą remontowane będą wycofane z pola walk na Ukrainie uszkodzone bojowo czołgi Leopard. Naprawami będą się zajmować specjaliści z Litwy i Niemiec.

„Realizacja tego typu realnych zadań pozwoli utrzymać poziom fachowości naszego personelu, zapewni kontrolę ogniw logistycznych i nieprzerwane wsparcie dla Ukrainy” – napisano w komunikacie Wojska Litewskiego, cytowanym przez portal Wilnoteka.

Podkreślono również, że Litwa przygotowuje pakiety pomocowe dla Ukrainy z uwzględnieniem największych potrzeb i priorytetów tego kraju.

Serwis przypomina, że Litwa organizowała już remont uszkodzonych w toku działań wojennych haubic samobieżnych PzH 2000, a także przekazanie ich Ukrainie. Ponadto, w zakresie naprawy haubic przeszkolona została na Litwie pierwsza grupa 18 mechaników wojskowych z Ukrainy.

Jak pisaliśmy, w lipcu br. Litewska Agencja Zasobów Obronnych wysłała list intencyjny do niemieckiego ministerstwa obrony w sprawie pozyskania czołgów Leopard, ale podkreśla, że nie oznacza to jeszcze ostatecznej decyzji Litwy o zakupie tej właśnie techniki.

O planach dotyczących zakupu czołgów dla litewskiej armii poinformował Kęstutis Budrys, główny doradcza prezydenta Republiki Litewskiej ds. bezpieczeństwa narodowego. „To będzie jeden z największych zakupów Litwy – nie tylko dla armii, ale i dla Litwy w ogóle. Chodzi o 2 mld euro, wliczając nie tylko koszt czołgu, ale też amunicję, logistykę, zaopatrzenie. To duże zamówienie” – powiedział Budrys.

W maju br. głównodowodzący litewskiej armii, gen. Valdemaras Rupšys zapowiedział, że na Litwie zostanie sformowana dywizja piechoty lekkiej, złożonej z trzech brygad i batalionu czołgów. Podkreślił, że utworzenie takiego batalionu jest bezwzględnie konieczne.

W marcu br. pisaliśmy, że według portalu 15min.lt, armia litewska planuje zakup kilkudziesięciu czołgów w ramach planowanego przejścia wojsk do struktury dywizyjnej.

wilnoteka.lt / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply