Portal RMF24.pl powołując się na informacje przekazane w piątek dziennikarce portalu w Brukseli przez służby prasowe Kwatery Głównej NATO podał, że sojusz gotowy jest wesprzeć Polskę, Litwę i Łotwę na granicy z Białorusią.

Jak poinformował portal RMF24.pl powołując się na informacje przekazane w piątek dziennikarce portalu w Brukseli przez służby prasowe Kwatery Głównej NATO, sojusz gotowy jest wesprzeć Polskę, Litwę i Łotwę na granicy z Białorusią.

„NATO uważnie monitoruje sytuację na granicy z Białorusią, która wywiera presję migracyjną na naszych sojuszników – Litwę, Łotwę i Polskę” – cytuje portal.

„NATO jest gotowe dalej pomagać swoim sojusznikom i utrzymywać bezpieczeństwo w regionie” – głosi oświadczenie przekazane polskiej dziennikarce. „Wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne”.

„Jest to konkretne wsparcie NATO dla Litwy i demonstracja sojuszniczej solidarności w działaniu” – przekazał wysoki rangą urzędnik NATO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W czwartkowym wywiadzie dla New York Times, Ylva Johansson europejska komisarz do spraw wewnętrznych przekonywała, że postrzega kryzys migracyjny na polskiej granicy jako wykorzystywanie niewinnych migrantów przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę.

„Ten obszar między granicami Polski i Białorusi nie jest kwestią migracyjną, ale częścią agresji Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę w celu destabilizacji Unii Europejskiej” – powiedziała w wywiadzie. „Łukaszenko w okropny sposób wykorzystuje ludzi” – dodała. Powiedziała, że ​​po udzieleniu im wiz na Białorusi i doprowadzeniu do granicy, Białoruś nie pozwoli im teraz wyjechać.

Łukaszenko zrobił to samo na granicach Litwy i Łotwy, zdaniem komisarz po to, by zemścić się na Unii Europejskiej za coraz ostrzejsze sankcje wobec niego i jego rządu.

„Mamy osobę w sąsiednim kraju, która jest coraz gorsza, odmawia wolnych i uczciwych wyborów, stosuje przemoc, wymusza lądowanie samolotu pasażerskiego między dwoma państwami członkowskimi, a teraz wykorzystując niewinnych ludzi z krajów trzecich” – powiedziała Johansson. Mimo to, powiedziała, „sytuacja jest nie do utrzymania, a pod koniec dnia są to [imigranci] istoty ludzkie”.

Kresy.pl/RMF24

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz