W środę rzecznik węgierskiego rządu, Bence Tuzson w rozmowie na antenie stacji M1 powiedział, że Węgry proponują, by wszelkimi sposobami zapewnić ochronę granic UE. Jeśli zaś któreś z państw członkowskich nie jest do tego zdolne, to należy przesunąć granicę strefy Schengen.

Propozycję w tej sprawie w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban przekazał premierowi Bułgarii, która obecnie sprawuje przewodnictwo w Radzie UE. W treści propozycji zaznaczono, że ochronę granic należy zapewnić wszelkimi sposobami, a jeśli któreś państwo nie jest do tego zdolne, „to przesuńmy granicę strefy Schengen o jedno (państwo) w głąb”, zapewniając w ten sposób ochronę UE.

Według relacji węgierskiej agencji MTI, Orban podczas wizyty w Bułgarii powiedział, że istotą propozycji jest to, by w centrum uwagi postawić wreszcie nie rozdzielanie migrantów, lecz ochronę granicy. Jego zdaniem mówienie o rozdzielaniu migrantów w sytuacji braku gwarancji ochrony granic zewnętrznych UE nie ma sensu. Orban uważa, że granice można ochronić tylko ze zdecydowanymi przywódcami, dysponującymi jasną, demokratyczną legitymacją i nie bojącymi się podejmować niezbędnych decyzji.

W środę sprawa węgierskiej propozycji ws. migracji, która ma trafić do ONZ, została poruszona na konferencji prasowej przez szefa MSZ Węgier, Petera Szijjarto. Jak powiedział, większość państw członkowskich ONZ jest zainteresowana w zorganizowaniu przepływu migracji. Przy czym zgodnie z węgierską propozycją do ONZ migracji nie można uznawać za pozytywne zjawisko, lecz można i należy ją powstrzymać. Zaznaczył, że migracja nie należy do podstawowych praw człowieka, lecz zwiększa zagrożenie terrorystyczne i podkopuje bezpieczeństwo.

Szijjarto już wcześniej przestrzegał przed liberalnym podejściem do migracji i propozycjami modyfikacji pod tym względem unijnego porozumienia dublińskiego. Jego zdaniem, uznanie migracji za coś dobrego i godnego zachęty spowoduje, że 15 mln uchodźców wewnętrznych i osób potrzebujących ochrony międzynarodowej, żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie UE, może ruszyć w kierunku Europy.

Szef węgierskiej dyplomacji zapowiada, że Węgry zgłoszą własną propozycję do pakietu ONZ oraz reformy systemu dublińskiego, która jasno określa, że migracja nie jest dobra, lecz wiąże się z zagrożeniami i powinna być powstrzymywana. Węgry proponują też zapisanie, że jakiekolwiek obowiązkowe, automatyczne kwoty relokacyjne są nie do przyjęcia.  Szijjarto zaznaczył, że wszelkie tego rodzaju propozycje będą spotykały się ze sprzeciwem Budapesztu.

Czytaj także: RMF: Węgry wysyłają sygnały, że zgodzą się na przyjmowanie migrantów

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz