Premier Włoch Giorgi Meloni na konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim ogłosiła jaką broń zamierza jej kraj zamierza przekazać Ukrainie.

Słowa Meloni wypowiedziane na konferencji prasowej w Kijowie przytoczyła we wtorek agencja informacyjna Interfax. “Jeśli chodzi o kraj, przeciwko któremu dokonano agresji, to cała dostarczana mu broń służy ochronie i obronie. Koncentrujemy się z międzynarodowymi partnerami na systemach obrony powietrznej. Dużo nad tym pracowaliśmy razem z Francją, żeby połączyć nasze technologie” – zadeklarowała włoska premier.

Ważne, że w nowym pakiecie pomocy wojskowej jest system obrony przeciwpowietrznej SAMP-T, a także inne systemy obrony przeciwpowietrznej Skyguard i Spike. Dziś celem strategicznym jest ochrona infrastruktury krytycznej [Ukrainy]” – stwierdziła Meloni, odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące zdolności Włoch do dostarczenia Ukrainie myśliwców.

Ponadto, jak zadeklarowała, Włochy dołożą starań, aby pomóc w rozminowaniu terytorium Ukrainy.

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał pakiet pomocy wojskowej z Włoch potężnym.

“Pakiet jest potężny. Rzeczywiście dostaniemy SAMP/T – poważne systemy obrony powietrznej, drogie rakiety, ale życie jest najdroższe. Trzeba wiedzieć, że to są bardzo poważne technologie. Długo nad tym pracowaliśmy . Osobiste przywództwo premiera Włoch umożliwiło nam zdobycie tych systemów. Ponadto Ukraina otrzyma jeszcze dwa ważne systemy obrony powietrznej, aby chronić życie naszego narodu” – powiedział prezydent Ukrainy.

W poniedziałek Joe Biden odwiedził Kijów. Media piszą o „nieoczekiwanej wizycie”. Wcześniej na całej Ukrainie został ogłoszony alarm przeciwlotniczy. Była to pierwsza podróż prezydenta USA na Ukrainę od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Joe Biden spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 500 milionów dolarów, a także dodatkowe sankcje na Rosję.

Czytaj także: Rząd belgijski zatwierdził największy dotychczas pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply