Podczas dwudniowego spotkania szefów resortów obrony krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w Polsce rozmawiano m.in. na temat przekopu Mierzei Wiślanej. Podpisano też list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze komunikacji strategicznej pomiędzy Polską, Czechami, Słowacją i Węgrami.

W niedzielę w Gdyni rozpoczęło się dwudniowe forum szefów resortów obrony krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4), z udziałem ministrów obrony: Polski– Mariusza Błaszczaka, Węgier – Tibora Benkő, Słowacji – Jaroslava Nada oraz Jana Havránka, wiceministra z Czech. Spotkanie miało podsumować współpracę V4 podczas trwającego od 30 czerwca ub. roku polskiego przewodnictwa w Grupie. Od 1 lipca przewodnictwo obejmują Węgry.

Według oficjalnego komunikatu MON, głównymi tematami drugiego spotkania były: rezultaty ostatniego szczytu NATO w Brukseli oraz bieżące inicjatywy europejskie w sferze obrony i bezpieczeństwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

W poniedziałek ministrowie podczas spotkania w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze komunikacji strategicznej pomiędzy Polską, Czechami Słowacją i Węgrami. Inicjatorem zacieśnienia współpracy w obszarze StratCom oraz podpisania listu jest Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej działające przy Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Według relacji ministra Błaszczaka, dyskusja była podzielona na trzy bloki tematyczne. Pierwszy dotyczył współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, drugi ostatniego posiedzenia liderów państw członkowskich NATO, a trzeci współpracy w ramach UE.

„Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy. Naszym wspólnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa” – podkreślił szef MON. Zaznaczył, że podpisany w poniedziałek dokument wychodzi naprzeciw wyzwaniom jakie stoją przed państwami Grupy Wyszehradzkiej w obszarze komunikacji strategicznej.

Jak podano, ministrowie widząc potrzebę dzielenia się informacjami dotyczącymi StratCom w kwestiach obronnych chcą tym samym zwiększać świadomość w obszarze krajowego, regionalnego i globalnego środowiska StratCom w swoich krajach.

Przed rozpoczęciem obrad ministrowie zobaczyli inwestycję na Mierzei Wiślanej. Błaszczak podkreślił podczas spotkania, że jest to inwestycja o charakterze gospodarczym i w zakresie bezpieczeństwa.

„Połączenie Elbląga z morzem stwarza możliwości do wzmocnienia militarnego jeśli zaszłaby taka potrzeba” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podczas forum omówiono też postęp w realizowanych wspólnie projektach obronnych, w tym m.in. przygotowaniach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE do dyżuru w 2023 roku.

Przeczytaj: „Pro Familia” – wspólna deklaracja prorodzinna państw Grupy Wyszehradzkiej

Czytaj także: Grupa Wyszehradzka wspólnie kupi amunicję

gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz