“Pro Familia” – wspólna deklaracja prorodzinna państw Grupy Wyszehradzkiej

Ministrowie V4 zajmujący się sprawami rodzin podpisali w czwartek w Warszawie podczas konferencji “V4+ Coalition Pro Familia” deklarację o podjęciu wspólnych działań na rzecz rodzin. Było to kolejne spotkanie w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

Premier Mateusz Morawiecki otwierając konferencję zaznaczył, że rodzina, obok państwa, jest najlepszym wynalazkiem ludzkości. Dodał, że społeczeństwo bez rodzin jest jak cywilizacja bez kultury.

Rodzina jest podstawową komórką społeczną, tu rodzi się człowiek, tu wykuwają się jego pierwsze wyobrażenia, formują pierwsze wartości – mówił premier Morawiecki. – Rodzina to także promocja wartości, promocja życia rodzin, wsparcie rodzin wielodzietnych, ale cóż znaczy w dzisiejszej cywilizacji europejskiej rodzina wielodzietna? Już wsparcie rodziny z 3, z 4 dzieci to niezwykle ważne działanie każdego z państw. (…) Chcemy promować rodzinę w Unii Europejskiej, to jest dla nas jeden z najważniejszych celów polityki społecznej na forum UE. 

Minister rodziny Marlena Maląg podkreśliła, że już wkrótce zaprezentowany zostanie Nowy Ład zawierający instrumenty wspierające rodziny. Ponadto podczas konferencji minister rodziny wraz z premierem wręczyła nagrody zwycięzcom konkursu Samorząd Pro Familia, pięciu gminom – Miejsce Piastowe, Pleszew, Boguszów-Gorce, Otwock i Katowice. Dodatkowo minister Maląg przyznała 3 wyróżnienia, a kapituła konkursu 2 wyróżnienia specjalne.

CZYTAJ TAKŻE: W 2020 r. ubytek populacji w Polsce wyniósł 129 tys. osób, liczba urodzeń najniższa od lat

Minister ds. rodziny Węgier Katalin Novák mówiła, że państwa Grupy Wyszehradzkiej zajmują ważne miejsce w prowadzeniu polityki rodzinnej. Jak mówiła “panuje wśród nas zgoda, że szanujemy starszych i jesteśmy odpowiedzialni za przyszłe pokolenia. Minister Novák odnosząc się do dominujących w Europie niekorzystnych zmian demograficznych zdeklarowała, że Węgry wolą postawić na wspieranie rodzin, niż rozwijanie imigracji. Poinformowała też, że przeznaczanie 5 proc. PKB na politykę rodzinną przynosi już wymierne efekty – w ciągu ostatnich 10 lat dzietność na Węgrzech wzrosła najbardziej w Europie.

Jana Maláčova – minister pracy i spraw socjalnych Czech – stwierdziła, że najważniejsze dla młodych ludzi, chcących założyć rodzinę i mieć dzieci, jest możliwość godzenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym. – Umożliwiamy to, wprowadzając możliwość pracy na część etatu i rozwijając dostępną opiekę przedszkolną – mówiła Maláčova.

W podobnym tonie wypowiedział się Milan Krajniak – minister pracy, spraw społecznych i rodziny Słowacji. Jak podkreślił, zadaniem rządu jest eliminowanie barier, stających przed młodymi ludźmi chcącymi mieć więcej dzieci. – Wprowadziliśmy na Słowacji zasiłek ciążowy w wysokości 200 euro miesięcznie, zaś od 2024 każde dziecko powyżej 3 roku życia będzie miało zagwarantowaną opiekę przedszkolną – mówił minister Krajniak.

CZYTAJ TAKŻE: Papież: bez poprawy wskaźnika urodzeń nie będzie przyszłości

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak mówiła  pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej Barbara Socha, by przeciwdziałać spadkowi dzietności w Polsce młodym mamom proponuje się roczny płatny urlop, rodziny z dziećmi finansowo wspiera program Rodzina 500+, opiekę nad małymi dziećmi zapewniają placówki budowane w ramach programu Maluch+, zaś mamy w ciąży, w trakcie urlopu i wracające do pracy chroni prawo pracy. Podkreśliła, że największe stojące przed Polską polityka demograficzną wyzwania to polityka mieszkaniowa oraz upowszechnienie elastycznej i stabilnej pracy dla rodziców.

Węgierska minister  Novák przedstawiła rozwiązania wprowadzane w tej dziedzinie na Węgrzech. Należą do nich nieoprocentowane kredyty gotówkowe dla młodych małżeństw, mogące zostać umorzone gdy na świat przyjdzie trzecie dziecko, ulgi podatkowe, silny program mieszkaniowy oraz możliwość płatnego urlopu dla pracujących dziadków, chcących zająć się wnukami.

Kresy.pl / polskieradio24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply