Zełenski broni użycia przez Ukrainę drona Bayraktar TB2 w Donbasie

Siły Zbrojne Ukrainy wykorzystują dostępną im broń wyłącznie do ochrony suwerenności i integralności terytorialnej państwa i tylko w odpowiedzi na naruszenie zawieszenia broni w Donbasie przez wroga – podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy z przedstawicielami mediów w Odessie.

Jak podawaliśmy, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował we wtorek wieczorem, że w rejonie tzw. Operacji Połączonych Sił (tj. na terenach objętych wojną w Donbasie) po raz pierwszy doszło do bojowego użycia drona Bayraktar TB2. Atak ukraińskiego drona miał być odpowiedzią na ostrzał ze strony separatystów. Ukraińska armia opublikowała nagranie ataku bezzałogowca na haubicę przeciwnika.

Pierwsze użycie przez Ukrainę tureckiego drona Bayraktar TB2 w działaniach bojowych w Donbasie wywołało zaniepokojenie Berlina. Używanie tego rodzaju broni na wschodzie Ukrainy jest zabronione przez porozumienia mińskie. Zaznaczono przy tym, że obie strony konfliktu używają dronów.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy o reakcję niektórych państw na użycie Bayraktara przez ukraińskie wojsko Zełenski stwierdził: „Ukraina zgodnie z obowiązkiem chroni swoje terytorium i suwerenność wszystkich. Nie prowadzimy ofensywy, po prostu odpowiadamy”.

„Nawiasem mówiąc, odpowiadamy zgodnie z porozumieniami o zawieszeniu broni. W tym formacie Ukraina będzie dalej działać” – dodał.

Szef państwa podkreślił, że Ukraina wykorzystuje bezzałogowe statki powietrzne wyłącznie do obrony.

„Kiedy armia ukraińska czuje potrzebę obrony swojej ziemi, robi to. I będzie dalej działać zgodnie z tą zasadą” – zauważył Wołodymyr Zełenski.

CZYTAJ TAKŻE: Berlin: ambasador Ukrainy odrzuca zarzuty Niemiec ws. ataku drona w Donbasie

Kresy.pl / president.gov.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply