Pierwsze użycie przez Ukrainę tureckiego drona Bayraktar TB2 w działaniach bojowych w Donbasie wywołało zaniepokojenie Berlina. Używanie tego rodzaju broni na wschodzie Ukrainy jest zabronione przez porozumienia mińskie.

Jak donosi ukraińska agencja prasowa Ukrinform, na środowym briefingu rzeczniczka niemieckiego MSZ Andrea Sasse powiedziała, że Niemcy są zaniepokojone wzrostem naruszeń zawieszenia broni na wschodniej Ukrainie, a także faktem, że strona ukraińska użyła drona Bayraktar. Zaznaczono przy tym, że obie strony konfliktu używają dronów.

„Berlin jest bardzo zaniepokojony zwiększeniem intensywności walk na wschodzie Ukrainy, a także powiadomieniem Sztabu Generalnego ukraińskiej armii, że Siły Zbrojne Ukrainy użyły drona Bayraktar w odpowiedzi na ostrzał artyleryjski oraz zabicie żołnierza oraz zranienie drugiego żołnierza” – powiedziała Sasse.

Rzeczniczka zauważyła, że ​​w ostatnich tygodniach obserwatorzy OBWE dokumentowali wzrost liczby naruszeń zawieszenia broni i użycia ciężkiej broni, wbrew porozumieniom mińskim podpisanym przez Rosję i Ukrainę. Sasse wskazała, że „drony są używane przez wszystkie strony, chociaż porozumienia mińskie pozwalają na to tylko misji OBWE”.

Berlin wezwał wszystkie strony do deeskalacji. Zdaniem niemieckiego MSZ wydarzenia ostatnich miesięcy i tygodni pokazują, że wszystkie strony muszą przyjąć “bardziej konstruktywne podejście” do politycznych negocjacji.

Sasse poinformowała, że Niemcy wspólnie z Francją intensywnie pracują nad zorganizowaniem spotkania ministrów spraw zagranicznych normandzkiej czwórki. Nie potrafiła jednak podać daty tego spotkania.

Jak podawaliśmy, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował we wtorek wieczorem, że w rejonie tzw. Operacji Połączonych Sił (tj. na terenach objętych wojną w Donbasie) po raz pierwszy doszło do bojowego użycia drona Bayraktar. Atak ukraińskiego drona miał być odpowiedzią na ostrzał ze strony separatystów. Ukraińska armia opublikowała nagranie ataku bezzałogowca na haubicę przeciwnika.

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply