NBP dokupi 100 ton złota

Prezes NBP Adam Glapiński zamierza niemal o połowę zwiększyć zasoby złota będące w posiadaniu polskiego banku centralnego. Obecnie wynoszą one ponad 230 ton złota.

Jak podaje portal Money.pl, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński potwierdził w środę na konferencji prasowej, że kierowana przez niego instytucja zamierza w tym roku kupić 100 ton złota.

Glapiński przekonywał, że obecne zasoby złota w NBP, które wynoszą ponad 230 ton, sprawiają, iż inwestorzy patrzą na Polskę jak na “pewnego partnera”.

“Podtrzymuję to, że w tym roku zamierzam dokupić kolejne 100 ton złota, w korzystnej sytuacji, kiedy to będzie we właściwym momencie i właściwych dawkach” – mówił Glapiński cytowany przez Money.pl.

Według niego bank centralny może na złocie prowadzić “większe lub mniejsze” operacje, tak, by odnieść z tego korzyść.

Przypomnijmy, że zasoby złota Narodowego Banku Polskiego wzrosły w latach 2018-2019 o 125,7 tony. Na koniec sierpnia 2021 roku zasób złota NBP wyniósł 7,402 mln uncji, tj. 230,2 tony. Duża część została zakupiona w 2019 roku. NBP skupił wówczas ponad 125 ton złota. Bank centralny także w kwietniu, maju i czerwcu ub. roku zwiększał zasoby złota. W lipcu postanowił pozbyć się części kruszcu.

W listopadzie 2019 roku Narodowy Bank Polski ogłosił, że zakończył transportowanie części polskich rezerw złota do polskich skarbców. Wcześniej były one zdeponowane w Londynie. Jesienią ub. roku podawano, że w skarbcach NBP jest 104,9 ton złota.

Kresy.pl / money.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply