Rezerwy międzynarodowe Ukrainy wzrosły do rekordowej historycznie wielkości 39 mld dolarów. To efekt międzynarodowych pakietów wsparcia.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) poinformował, że na dzień 1 lipca rezerwy międzynarodowe Ukrainy wynosiły równowartość 38,99 mld dolarów. Agencja UNIAN podkreśla, że to “najwyższy wskaźnik w całej historii niepodległości Ukrainy”.

“W czerwcu rezerwy zwiększyły się o 4,5 proc. i zaktualizowały rekordowy wynik w historii niepodległej Ukrainy. Przed tym wynikiem maksymalny poziom rezerw odnotowano 1 maja 2011 r. – 38,352 mld dol.” – agencja cytuje komunikat NBU.

W czerwcu rezerwy międzynarodowe nadal rosły dzięki stabilnym i rytmicznym napływom od partnerów międzynarodowych – podkreśla UNIAN. Przekroczyły nawet sprzedaż netto waluty obcej przez bank centralny i spłatę długu kraju w walutach obcych.

Przeczytaj: Ukraiński ekspert: polskie firmy nie dostaną preferencji przy odbudowie Ukrainy

“W ciągu ostatniego miesiąca dynamikę rezerw międzynarodowych determinowało kilka czynników. Są to w szczególności wpływy na rzecz rządu oraz wpłaty na obsługę i spłatę długu publicznego: na rachunki walutowe rządu w NBU wpłynęło 4,286 mld dol. A za obsługę i spłatę długu państwowego w walutach obcych rząd zapłacił 704,7 mln dolarów. Ukraina wpłaciła też 171,7 mln dolarów do Międzynarodowego Funduszu Walutowego” – czytamy.

NBU zwraca uwagę, że obecna wielkość rezerw międzynarodowych zapewnia finansowanie na 5,2 miesiąca importu. Zapewnia to stabilność transakcji międzynarodowych.

Zobacz także: Media: firmy z Polski już odbudowują Ukrainę, w tym za pieniądze od polskiego rządu

unian.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply