Narodowy Bank Polski ogłosił, że zakończył transportowanie polskich rezerw złota do polskich skarbców. Dotychczas były one zdeponowane w Londynie.

„Zakończyliśmy procedurę sprowadzania naszego złota do kraju. W związku z tym mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu” – „Dziennik Gazeta Prawna cytuje słowa prezesa NBP Adama Glapińskiego – „Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje”. Operacja przenoszenia złota z Bank of England została utajniona – „Cały proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji” – powiedział Glapiński

 

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak ujawnił Glapiński operacja ta była bardzo skomplikowana i zaangażowała aż kilkuset pracowników polskiego banku centralnego. Złoto było transportowane do Polski drogą lotniczą przez lotnisko w Poznaniu i Warszawie. Łącznie przewieziono zasoby kruszcu o wartości 18 mld. zł.

Narodowy Bank Polski informował w lipcu br., że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton. Dodano, że blisko połowa polskiego złota zostanie sprowadzona do kraju i będzie przechowywana w skarbcach NBP.

Niektóre państwa świata deponują swoje rezerwy złota w Londynie, gdzie funkcjonuje jedno z najważniejszych centrów finansowych świata. Jednak bywa to niebezpieczne. Gdy USA i ich sprzymierzeńcy przyjęły na początku bieżącego roku politykę wsparcia dla lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem tego państwa, a potem próbował zorganizować zamach stanu, Bank of England zablokował wenezuelskie zasoby złota zgromadzone w jego skarbcu, mimo żądania władz Wenezueli wydania ich.

wiadomosci.onet.pl/gospodarka.dziennik.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz