Władze Szwajcarii wprowadziły kolejny pakiet sankcji wymierzonych w Rosję. Obejmują one zakaz importu rosyjskiego złota.

Zgodnie z oświadczeniem Radu Związku (rządu) Szwajcarii od dnia 3 sierpnia wszedł w życie „zakaz kupowania, importu lub transportu złota i wyrobów ze złota z Rosji” – zacytowała agencja informacyjna Interfax. Na tym jednak nie koniec – „Jakiekolwiek usługi związane z tymi towarami są także zakazane”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W ramach nowego pakietu sankcji przyjętego przez władze Szwajcarii zamrożono również aktywa największego rosyjskiego banku – Sbierbanku.

Jednocześnie w treści oświadczenia rząd Szwajcarii stwierdził, że „żadne z sankcji nałożonych na Rosję nie są skierowane przeciwko handlowi produktami rolno-spożywczymi między krajami trzecimi a Rosją”. Rząd szwajcarski dodał, że podobnie jak UE zrobił dwa wyjątki: dla operacji związanych z takimi produktami i transportem ropy do krajów trzecich.

Szwajcaria nie jest pionierem sankcji wobec rosyjskiego złota. Jak przypomniał Interfax 21 lipca Unia Europejska wprowadziła kolejny pakiet represaliów wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Nowy pakiet sankcji objął w szczególności zakaz „bezpośredniego i pośredniego importu, zakupu lub transferu złota, które jest najważniejszą częścią rosyjskiego eksportu po surowcach energetycznych”.

Czytaj także: CNN: Rosjanie kradną złoto Sudanu, by finansować wojnę na Ukrainie

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz