Polska znajduje się na 11. miejscu w Europie oraz na 23. na świecie pod względem ilości posiadanego złota. Prezes NBP prof. Adam Glapiński zapowiada dalsze zakupy – zwraca uwagę Rzeczpospolita (Rz).

Zasoby złota Narodowego Banku Polskiego wzrosły w latach 2018-2019 o 125,7 tony. Na koniec sierpnia 2021 r. zasób złota NBP wyniósł 7,402 mln uncji, tj. 230,2 tony – napisała Rz w poniedziałek. “Zwiększenie zasobów złota to realizacja naszego konstytucyjnego, ustawowego i po prostu patriotycznego zobowiązania” – medium cytuje prof. Adama Glapińskiego, prezesa NBP.

Strategia, która została przyjęta przez Narodowy Bank Polski w 2020 roku, zakłada dalsze zwiększanie zasobów złota.

“Polska wyprzedza kraje regionu Banki centralne na świecie mają łącznie ok. 30 tys. ton złota. Największym posiadaczem złota są – z powodów historycznych – Stany Zjednoczone (8,1 tys. ton), następnie Niemcy (3,4 tys. ton) oraz kolejno Włochy, Francja, Rosja i Chiny – wszystkie po ok. 2 tys. ton. Zasoby złota w posiadaniu NBP są niemal dwukrotnie większe niż w Szwecji (126 ton), zbliżone do Belgii (227 ton) i nieco mniejsze niż Austrii i Hiszpanii (280 ton)” – zwraca uwagę Rz.

NBP przesunął się z 34. na 23. pozycję wśród banków centralnych na świecie oraz z 15. na 11. miejsce w Europie. Wyprzedził w ten sposób wszystkie kraje regionu. Medium podkreśla, że zwiększa to strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego Polski.  Złoto zwiększa bowiem wiarygodność i zabezpiecza siłę finansową kraju nawet w bardzo niekorzystnych warunkach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zasoby złota NBP wynoszą 230 ton. Duża część została zakupiona w 2019 roku. NBP skupił wówczas ponad 125 ton złota. Bank centralny także w kwietniu, maju i czerwcu zwiększał zasoby złota. W lipcu postanowił pozbyć się części kruszcu.

Na koniec ubiegłego roku wartość rezerw w złocie wynosiła około 52,3 mld zł. Narodowy Bank Polski przechowuje złoto zarówno w skarbcach ulokowanych w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. Część rezerw jest nadal przechowywana w Banku Anglii.

Złoto stanowiło na koniec 2020 roku  7,5 proc. aktywów NBP.

Przypomnijmy, że w marcu bieżącego roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński deklarował, że bank centralny chce znacznie zwiększyć udział złota w swojej rezerwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W listopadzie 2019 roku Narodowy Bank Polski ogłosił, że zakończył transportowanie polskich rezerw złota do polskich skarbców. Wcześniej były one zdeponowane w Londynie.

Niektóre państwa świata deponują swoje rezerwy złota w Londynie, gdzie funkcjonuje jedno z najważniejszych centrów finansowych świata. Jednak bywa to niebezpieczne. Gdy USA i ich sprzymierzeńcy przyjęli na początku 2019 roku politykę wsparcia dla lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido, który ogłosił się tymczasowym prezydentem tego państwa, a potem próbował zorganizować zamach stanu, Bank of England zablokował wenezuelskie zasoby złota zgromadzone w jego skarbcu, mimo żądania władz Wenezueli wydania ich.

rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply