NBP planuje wielkie zakupy złota

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ogłosił, że bank centralny chce znacznie zwiększyć udział złota w swojej rezerwie.

Glapiński udzielił wywiadu tygodnikowi “wSieci”. Mówił między innymi o planach dużych zakupów złota przez NBP. “W tej chwili mamy 229 ton, z tego za mojej kadencji kupiono mniej więcej połowę. Sporo ściągnęliśmy do polskich skarbców.” – wypowiedź Glapińskiego zacytował portal Tysol – “W ciągu kilku lat chcemy dokupić jeszcze co najmniej 100 ton i też trzymać je w Polsce.”

Jak uznał prezes banku centralnego, posiadanie złota “ma znaczenie między innymi w postrzeganiu państwa, jego siły gospodarczej. A Polska już jest potęgą gospodarczą in statu nascendi, w trakcie powstawania.”

W tym samym wywiadzie Glapiński zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną kadencję na stanowisku szefa NBP. W jego ocenie Polska dobrze radzi sobie w warunkach koronowirusowego kryzysu  “zmniejszając dystans do często pokiereszowanych liderów”. Jak stwierdził – “I przeskakujemy kolejne kraje, które w międzyczasie popadają w tarapaty, jak Portugalia, Grecja, niedługo Hiszpania”. Glapiński prognozował, że będziemy “trwale” rozwijać się o 2-3 punkty procentowe szybciej niż państwa zachodu.

Prezes NPB zapowiedział też, iż nie zamierza zmieniać stóp procentowych. Jest to możliwe gdyby “pojawiło się ryzyko nadmiernej inflacji bądź deflacji”.

Glapiński mówił też o umowie z Amerykanami na budowę sześciu reaktorów jądrowych w Polsce. Jak wyjaśnił – “strona polska zapewni infrastrukturę finansową, przy pomocy też NBP, dla 51 proc. koniecznych funduszy, Amerykanie dla 49 proc.” Ma to oznaczać “obecność w Polsce tysięcy amerykańskich inżynierów, specjalistów, także amerykańskiego kontrwywiadu i wywiadu, co będzie miało istotne, pozytywne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa”.

tysol.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. 1000_szabel
    1000_szabel :

    Obawiam się, że ten człowiek jest kompletnie odrealniony. Polska nie jest potęgą gospodarczą, ani in statu nascendi, ani tym bardziej par excellance. W trosce o zdrowie pana prezesa odradzam panu oglądanie propagandowej gadzinówki, jaką jest TVP. Jeśli chodzi o amerykański wywiad i kontrwywiad to jest on już w PL obecny od dawna i ma sie dobrze. Natomiast twierdzenie, że obecność obcych służb przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa kraju podchodzi pod bredzenie psychicznie chorego. Owszem, obce służby dbaja o bezpieczeństwo, ale przede wszystkim interesów swoich własnych krajów.
    Co do zwiększenia udziału złota w naszych rezerwach, to uważam to za dobry krok. Nadeszły czasy niespokojne i warto zabezpieczyć nasze rezerwy w ten właśnie sposób.