Na Wall Street brakuje złota

Amerykańscy inwestorzy i bankierzy nie mogą kupić złota w sztabkach i monetach. Proszą o pomoc Kanadę.

Dilerzy wyprzedali wszystko lub czasowo zamknęli punkty. Credit Suisse Group AG, który od 1856 r bił swoje własne sztabki, w tym tygodniu powiadomił klientów, że nie mają nawet, o co pytać. W Londynie bankierzy wynajmują prywatne samoloty lub próbują znaleźć wojskowe do przewożenia cargo, aby dostarczyć swoje sztabki na giełdę w Nowym Jorku – informuje Wall Street Journal.

CZYTAJ TAKŻE: Ekonomiczne konsekwencje koronawirusa mogą być poważniejsze niż sądzili najwięksi pesymiści

W mijającym tygodniu ceny złota na Wall Street wzorsły o 9 proc. do 1620 dol. za uncję. Powodem jest mała jego podaż. W ciągu ostatnich dwudziestu lat ceny kruszcu rosły w ciągu tygodnia bardziej tylko kilka razy – m.in. kiedy upadł największy bank USA, Lehman Brothers.

Bankierzy z Wall Street zwrócili się o pomoc do Kanady. Mennica królewska tego kraju „została zasypana prośbami o zwiększenie produkcji sztabek złota na potrzeby Wall Street”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Włoskie MSW i wywiad: „Obawiamy się zamieszek, szczególnie na południu kraju” 

Złoto jest wydobywane na świecie przez 90 państw, ale 20 z nich dostarcz 75 proc. globalnej podaży. Kanada jest siódmym producentem na świecie. Więcej produkuje Peru, RPA, Rosja, USA, Australia oraz Chiny.

Kresy.pl / Rzeczpospolita
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz