Do ojczyzny wracają nie tylko ukraińscy migranci zarobkowi z Polski. W niedzielę rano do Kijowa przybył pociąg specjalny z Rosji, który przywiózł Ukraińców pracujących w tym państwie.

W związku z pandemią koronawirusa władze Ukrainy przymknęły granicę nawet przed swoimi obywatelami przebywającymi w innych krajach. Ponieważ jeszcze w sobotę wstrzymane zostały wszelkie regularne połączenie transportu zbiorowego z innymi państwami, w niedzielę rano do Kijowa wjechał pociąg specjalny wiozący Ukraińców z Moskwy. Jeszcze 27 marca zorganizowany został ukraiński pociąg specjalny, który wywiózł, ruszając z Kijowa, Rosjan chcących wrócić do swojej ojczyzny na czas epidemii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wjazd dla cudzoziemców Ukraina zamknęła jeszcze 16 marca. Zaś do 17 marca czas na powrót mieli Ukraińcy przebywający w innych krajach w celu turystycznym. W ostatnich dniach ukraińskie władze wysyłały sprzeczne sygnały dotyczące tego, czy obywatele ukraińscy w dalszym ciągu będą mogli wracać na Ukrainę z Europy ogarniętej pandemią koronawirusa. Z ust premiera Denysa Szmyhala i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego padały wypowiedzi sugerujące, że od piątku ukraińska granica może zostać zamknięta nawet dla obywateli Ukrainy. Z kolei minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zaprzeczał, że tak się stanie.

Spowodowało to ruch tysięcy ukraińskich imigrantów na granicę. W piątek po polskiej stronie przejść granicznych z Ukrainą pojawiły się tysiące jej obywateli, usiłujących przedostać się do ojczyzny. Ukraińskie służby nie były gotowe na obsłużenie takiej masy podróżnych w efekcie czego ludzie tłoczyli się tam próbując przekroczyć granicę pieszo.

Według informacji władz Ukrainy z 25 marca do kraju tego wróciło jak do tej pory tylko 90 tys. spośród milionów emigrantów zarobkowych. W Polsce może przebywać od 1,2 mln do nawet 2 mln Ukraińców. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd w ramach pakietu antykryzysowego wprowadzi rozwiązania automatycznie przedłużające cudzoziemcom, w tym także Ukraińcom, pozwolenia na pracę na czas trwania epidemii oraz 60 dni po jej zakończeniu. Już wcześniej pisaliśmy, że jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, w ramach pakietu antykryzysowego rząd planuje przedłużyć pobyt obcokrajowców w Polsce. W ramach akcji „Lot do domu” do Polski, z państw trzecich, mogą przylatywać także ukraińscy imigranci.

Jak pisaliśmy, eksperci firmy Personnel Service, sprowadzającej pracowników ze Wschodu twierdzą, że przez skutki pandemii koronawirusa pracę w Polsce mogą stracić nawet 2 mln ludzi, a bezrobocie może wzrosnąć do 10 proc. Jednocześnie, organizacje zrzeszające przedsiębiorców, w tym Pracodawcy RP, domagają się automatycznego przedłużania cudzoziemcom pozwoleń na pracę – czyli rozwiązania zapowiedzianego już przez ministerstwo rozwoju.

hromadske.radio/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz