Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd w ramach pakietu antykryzysowego wprowadzi rozwiązania automatycznie przedłużające cudzoziemcom pozwolenia na pracę.

W środę szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że w rządowym pakiecie antykryzysowym są rozwiązania, które sprawią, że wygasające pozwolenia na pracę dla imigrantów zarobkowych zostaną znacznie przedłużone.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Pozwolenia na pracę dla pracowników zagranicznych zostaną automatycznie przedłużone na czas trwania epidemii oraz 60 dni po jej zakończeniu – oświadczyła Emilewicz. Jednocześnie, wyraziła nadzieje, że dzięki temu rozwiązaniu rynek w pracy w Polsce zostanie ustabilizowany.

Czytaj również: Emilewicz: jesteśmy gotowi jeszcze bardziej otworzyć się na pracowników spoza Polski

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Już wcześniej pisaliśmy, że jak jednak można przeczytać na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, w ramach pakietu antykryzysowego rząd planuje przedłużyć pobyt obcokrajowców w Polsce.

Podczas konferencji prasowej minister rozwoju była też pytana, kiedy Polacy pracujący w firmach czeskich, niemieckich czy litewskich, obecnie objęci 14 dniową kwarantanną, będą mogli wrócić do pracy. Emiliewicz w odpowiedzi powiedziała, że „przekraczanie granicy bez żadnej kontroli i możliwości zbadania jest zagrożeniem”, zaznaczając przy tym, że służby sanitarne mają wdrożyć odpowiednie procedury, zwiększające częstotliwość i regularność badania tych pracowników. Dzięki temu, mogliby oni szybciej wracać na rynek pracy.

Przypomnijmy, że wbrew niedawnym obietnicom minister Jadwigi Emilewicz, rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wycofał się z koncepcji podatku od cukru, ani nawet nie zamierza opóźnić jego wprowadzenia. Podczas środowej konferencji szefowa resortu rozwoju powiedziała, że rząd nie zmienia planów wprowadzenia podatku od cukru i zamierza wprowadzić go do 1 lipca bieżącego roku.

Czytaj także: Minister rozwoju: Czeka nas poważny kryzys

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, eksperci firmy Personnel Service, sprowadzającej pracowników ze Wschodu twierdzą, że przez skutki pandemii koronawirusa pracę w Polsce mogą stracić nawet 2 mln ludzi, a bezrobocie może wzrosnąć do 10 proc. Jednocześnie, organizacje zrzeszające przedsiębiorców, w tym Pracodawcy RP, domagają się automatycznego przedłużania cudzoziemcom pozwoleń na pracę – czyli rozwiązania zapowiedzianego już przez ministerstwo rozwoju.

Przeczytaj: „Rzeczpospolita”: 2/3 firm w Polsce planuje zwolnienia pracowników

Już wcześniej zwracaliśmy uwagę, że firmy zajmujące się rekrutacją pracowników ze Wschodu chcą zatrzymać ich w Polsce i oczekują wprowadzenia odpowiednich zmian. W związku z tym pojawił się postulat dotyczący wprowadzenia przepisów, które automatycznie odnawiałyby Ukraińcom zezwolenia na pracę Ukraińcom, do czasu ponownego otarcia granic. W opinii EWL, około połowa Ukraińców pracuje w Polsce na podstawie dokumentów zezwalających na pobyt 3-miesięczny, a ok. 20 proc. na pobyt półroczny. Jednocześnie, tworzone są prywatne ośrodki kwarantanny dla tych Ukraińców, którzy zdecydują się przyjechać teraz do Polski. Zarówno Personnel Service, jak i EWL, wyraźnie straszyły perspektywą odpływu dziesiątek, a nawet setek tysięcy obcokrajowców z polskiego rynku pracy, co ich zdaniem miałoby skutkować załamaniem gospodarczym.

Czytaj więcej: Część firm tworzy własne ośrodki kwarantanny dla migrantów zarobkowych z Ukrainy

Zdaniem posła Krzysztofa Bosaka, kandydata Konfederacji na prezydenta, Polskę prawdopodobnie czeka bardzo duży wzrost bezrobocia, a wraz z tym konieczność przeprowadzenia debaty „o tym, co z masową imigracją zarobkową w czasach dekoniunktury”. Wcześniej w podobnym tonie w rozmowie z portalem Kresy.pl wypowiedział się poseł Konfederacji i polityk Ruchu Narodowego, Krystian Kamiński.

Czytaj także: Polska na czele w UE pod względem wydawania imigrantom zezwoleń na pobyt za 2018 r.

PAP/ gazetaprawna.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz