Minister rozwoju: Czeka nas poważny kryzys

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz nie ma wątpliwości, że pandemia koronawirusa wywoła poważne problemy ekonomiczne, także w polskiej gospodarce.

Emilewicz udzieliła wywiadu „Dziennikowi Gazeta Prawa”. Zapytana o to czy polską gospodarkę czeka recesja odpowiedziała – „Na pewno czeka nas poważny kryzys. I będzie zupełnie inny niż dotychczasowe, choćby ten ostatni z 2008 r., który zaczął się od instytucji finansowych. Obecny sparaliżował cały świat, dotyka wszystkich państw i ich gospodarek. Ani instrumenty polityki monetarnej, ani fiskalnej, ani rozwiązania propopytowe nie są dziś adekwatne. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, niemal z godziny na godzinę” – zacytował we wtorek portal Bankier.pl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Decyzja premiera Włoch o zamknięciu wszystkich zakładów poza branżą spożywczą to naruszenie kolejnych łańcuchów wartości w Europie” – Emilewicz wskazała na źródła kryzysu, który obejmie także Polskę. Jak uznała polskie przedsiębiorstwa mogą go przetrwać tylko „zaciskając pasa” a rząd będzie starał się uruchomić środki mające wesprzeć „utrzymanie płynności finansowej na rynku, dostarczenie kapitału, który będzie dostępny dla przedsiębiorstw w kłopotach”. Działania podjęte przez rząd mają szczególnie dotyczyć samozatrudnionych, pracujących na umowach zleceniach czy o dzieło, „czyli tych, którzy nigdy nie byli objęci żadną tarczą ochronną”. Mają oni zostać objęci świadczeniem o wysokości 2080 zł.

Emilewicz wspomniała też o propozycji prezydenta Andrzeja Dudy by zawiesić wpłaty składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla samozatrudnionych i przedsiębiorców zatrudniających do 9 osób. Natomiast rząd nie przewiduje wakacji kredytowych czyli zawieszenia spłat kredytów konsumpcyjnych w okresie kwarantanny. „Mamy inne plany wobec banków i na inne aktywności się z nimi w ostatnich dniach umawialiśmy. Chcemy utrzymać możliwość ich udziału w finansowaniu firm i obywateli w tym trudnym czasie. To nasz najbliższy cel.” – podsumowała minister rozwoju.

Czytaj także: Światowa rewolucja koronawirusa

bankier.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz