Austria stała się pierwszym państwem w Europie, które wprowadziło powszechny obowiązek szczepień osób dorosłych przeciw COVID-19.

Jak podaje agencja dpa, Rada Federalna (Bundesrat), wyższa izba parlamentu Austrii zgodnie z oczekiwaniami zaakceptowała w czwartek wprowadzenie obowiązku szczepień na koronawirusa SARS-CoV-2 u osób, które skończyły 18 lat. Dwa tygodnie temu projekt zaakceptowała Rada Narodowa – niższa izba parlamentu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

60 PLN    (0.27%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Austria jest pierwszym krajem europejskim, który wprowadził przymus szczepień na koronawirusa dla osób dorosłych, z wyjątkiem kobiet w ciąży i osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych. Wcześniej Włochy i Grecja wprowadziły taki obowiązek, ale tylko dla starszych obywateli.

Od 15 marca mają zacząć się wyrywkowe kontrole przestrzegania nowych przepisów.

Grzywny za odmowę szczepienia mogą sięgać nawet 600 euro. Osoba, która odwoła się od grzywny do sądu i przegra, może zapłacić nawet 3600 euro kary.

Dpa podaje, że obecnie w Austrii 69 proc. osób uznaje się za zaszczepione. To mniej w porównaniu z ostatnimi tygodniami, ponieważ setki tysięcy certyfikatów szczepionkowych zostało unieważnionych po tym, jak rząd skrócił okres ważności dwudawkowej szczepionki do dziewięciu miesięcy.

Przypomnijmy, że jedyną znaczącą siłą w parlamencie Austii, która sprzeciwiała się przymusowi szczepień, była Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ). Jej przewodniczący Herbert Kickl powiedział podczas debaty w Radzie Narodowej, że nowe prawo „toruje drogę do totalitaryzmu w Austrii”. Zapowiadał, że nie podda się obowiązkowi szczepienia.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 są rzadkością na świecie. Do tej pory zdecydowały się na to Ekwador, Tadżykistan, Turkmenistan, Indonezja i Mikronezja.

Jak pisaliśmy, w obliczu niższego poziomu hospitalizacji niż przy poprzednich falach zakażeń koronawirusem, kilka krajów europejskich, w tym Dania, Francja, Irlandia i Wielka Brytania, zapowiedziało zniesienie lub znaczne ograniczenie obostrzeń, pomimo rekordowej lub bardzo wysokiej liczby zakażeń.

CZYTAJ TAKŻE: „Wkurzymy Cię, Macron!”. Francuzi i Austriacy protestowali przeciw obowiązkowi szczepień na Covid-19

Kresy.pl / dpa

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz