Parlament Austrii za powszechnym obowiązkiem szczepień przeciw COVID-19

Austria może stać się pierwszym państwem w Europie, które wprowadzi powszechny obowiązek szczepień osób dorosłych przeciw COVID-19. W czwartek zaaprobowała to niższa izba austriackiego parlamentu.

Rada Narodowa, izba niższa parlamentu Austrii, zatwierdziła w czwartek wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla osób, które ukończyły 18 lat – podała agencja AFP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7789.32 PLN    (35.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W 183-osobowym parlamencie za obowiązkiem szczepień było 137 posłów. Rządząca koalicja Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) i Zielonych uzyskała w tej kwestii poparcie opozycyjnych socjaldemokratów z SPÖ i liberałów z NEOS. Przeciw było 33 posłów, głównie z prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ).

Przewodniczący FPÖ Herbert Kickl podczas czwartkowej debaty parlamentarnej powiedział, że nowe prawo „toruje drogę do totalitaryzmu w Austrii”. Zapowiadał, że nie podda się obowiązkowi szczepienia.

Ustawa musi być jeszcze przyjęta przez wyższą izbę parlamentu, Radę Federalną, gdzie rządząca koalicja również posiada większość. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na 3 lutego.

Według AFP nowe przepisy wejdą w życie już 4 lutego. Ci, którzy się mu nie poddadzą, od połowy marca będą mogli zostać ukarani grzywną w wysokości do 3,6 tys. euro.

Zwolnione z obowiązku szczepień będą kobiety w ciąży oraz osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

W czwartek od rana pod parlamentem demonstrowało kilkuset przeciwników obowiązku szczepień. Wcześniej przeciw projektowi regularnie podczas weekendów na ulicach Wiednia demonstrowało po kilkadziesiąt tysięcy osób.

Do tej pory 72 procent mieszkańców Austrii zostało w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi.

Jak stwierdza AFP, obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 są rzadkością na świecie. Do tej pory zdecydowały się na to Ekwador, Tadżykistan, Turkmenistan, Indonezja i Mikronezja.

Kresy.pl / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz