Wbrew niedawnym obietnicom minister rozwoju Jadwigi Emilewicz rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wycofał się z koncepcji podatku od cukru, ani nawet nie zamierza opóźnić jego wprowadzenia.

Minister Emilewicz powiedziała w czasie środowej konferencji prasowej, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zmienia planów wprowadzenia podatku od cukru i zamierza wprowadzić go do 1 lipca bieżącego roku, poinformował portal Wiadomości Handlowe. Ustawa w tej sprawie została już uchwalona przez parlament. Ustawa „w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów”, wprowadza dwie nowe daniny: od cukru i słodzików w napojach, a także od alkoholu sprzedawanego w butelkach o małej objętości do 200 ml.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal przypomina przy tym, że jeszcze w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” z 12 marca minister rozwoju zapowiadała przełożenie terminu od którego zacznie być naliczany podatek cukrowy. Deklaracje taką złożyła podczas telekonferencji z przedstawicielami branży spożywczej. Emilewicz mówiła wówczas o końcu bieżącego rok jako okresie w którym zacznie obowiązywać nowa danina.

Redakcja Wiadomości Handlowych zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia, które było inicjatorem uchwalenia ustawy, dlaczego rząd zmienił swoje nastawienie. Jednak do chwili publikacji artykułu resort nie odpowiedział na pytania dziennikarzy.

Nowa ustawa wprowadza dwie opłaty od napojów słodzonych:  stałą i zmienną. Opłata będzie miała wysokość 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatkowo 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej – kofeiny lub tauryny. Z kolei opłata zmienna wynosić będzie 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 g na 100 ml, w przeliczeniu na litr napoju.

Czytaj także: Białoruś zarobiła miliony na „podatku od Google”

wiadomościhandlowe.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz