Od początku 2018 roku na Białorusi zagraniczne firmy świadczące usługi elektroniczne osobom fizycznym i dokonujące z nimi rozliczeń, płacą podatek VAT. Białoruskie władze poinformowały, ile zarobiły na tym podatku w ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku.

Jak podał w piątek portal Tut.by, powołując się na białoruskie Ministerstwo Podatków i Opłat, w ciągu pierwszych 9 miesięcy bieżącego roku do białoruskiego budżetu wpłynęło 16 mln 744 tys. rubli (około 30,5 mln złotych) z tytułu tzw. podatku od Google.

Podatkiem tym jest obłożone m.in. udostępnianie nazw domen, świadczenie usług hostingowych, zapewnianie dostępu do wyszukiwarek w Internecie oraz świadczenie usług reklamowych w Internecie. Opodatkowane jest także korzystanie z oprogramowania, książek elektronicznych, muzyki i filmów. Podatek jest płacony co kwartał i wynosi 20 proc. ceny usługi.

Wśród firm, które uiszczają tę daninę, są Google, Amazon, Apple, Linkedin, Netflix, Booking.com, Uber, Viber, iTunes.

Podobny podatek obowiązuje także od 2017 roku w Rosji. W ciągu pierwszych 11 miesięcy obowiązywania przyniósł wpływy w wysokości równowartości 120 mln dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Premier Białorusi uznał przejście na rosyjskie stawki za korzystne dla firm

Kresy.pl / tut.by / studium.uw.edu.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz