Google może być zmuszony do zapłaty rekordowej grzywny (4,125 mld euro) na rzecz Unii Europejskiej po przegranej w środę apelacji sądowej, poinformował Forbes.

Jak informuje Forbes, Google może być zmuszony do zapłaty rekordowej kwoty 4,125 mld euro grzywny na rzecz Unii Europejskiej  po przegranej w środę apelacji sądowej.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że utrzymał w mocy decyzję Komisji Wykonawczej UE z 2018 roku o ukaraniu Google, tylko nieznacznie obniżając grzywnę z 4,34 mld euro do 4,125 mld euro.

Zobacz też: YouTube usunął wszystkie kanały Telewizji wRealu24

Orzeczenie sądu stwierdza, że ​​Google „nałożył niezgodne z prawem ograniczenia” na producentów smartfonów z Androidem „w celu umocnienia dominującej pozycji swojej wyszukiwarki”.

Orzeczenie sądu w dużej mierze jest zgodne z orzeczeniem Komisji Europejskiej z 2018 r., zgodnie z którym gigant technologiczny zmusił producentów urządzeń z Androidem do wyrażenia zgody na preinstalację wyszukiwarki Google, Sklepu Google Play i nieużywania nielicencjonowanych wersji systemu operacyjnego opracowanego przez strony trzecie.

Grzywna w wysokości 4,125 mld euro jest częścią szerszego zestawu sankcji antymonopolowych – w sumie ponad 8 mld euro – z którymi Google boryka się w Unii Europejskiej. Wlicza się w to grzywna w wysokości 2,42 mld euro za faworyzowanie własnych usług zakupowych w swojej wyszukiwarce oraz 1,49 miliarda euro grzywny za nadużywanie swojej dominacji w reklamie internetowej.

Google nadal może skierować apelację do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, najwyższego sądu w bloku, ale nie jest jasne, czy tak się stanie.

“Środowe orzeczenie prawdopodobnie ośmieli Komisję Europejską do rozszerzenia walki z dominacją amerykańskich gigantów technologicznych, w tym Amazona, Apple i Meta” – twierdzi Forbes. Komisja bada obecnie prowizję Apple App Store i domniemane nadużycie swojej dominacji w przestrzeni strumieniowego przesyłania muzyki. Komisja bada również potencjalne nadużycia antymonopolowe przez Google i Meta w branży reklamy internetowej oraz praktyki biznesowe Amazon w zakresie e-commerce. Na początku tego roku Parlament Europejski zagłosował za dwoma zestawami ogólnych przepisów mających na celu zwalczanie dominacji dużych firm technologicznych.

Kresy.pl/Forbes

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply